Harddisk Bölme birleştirme programı EaseUS PM İNDİR

Harddisk Bölme birleştirme programı EaseUS PM İNDİR

EaseUS Partition master free indir. harddisk bölme, biçimlendirme ve birleştirme programı download. HDD sürücü boyutunu değiştirme. pc windows için ücretsiz HDD bölme programı EaseUS PM

Programın özellikleri
Sürüm: Ücretsiz 
indirme boyutu: 36 MB 
Dil: İngilizce 
Sistem: Windows
PROGRAMI İNDİR

EaseUS Pm. Hdd bölme,biçimlendirme,birleştirme programı

EaseUS Partition Master free, windows ve Mac Osx işletim sistemli bilgisayarlar için kullanılabilen ve oldukça kullanışlı özellikler sunan bir harddisk yönetim programıdır. Programı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

easeus hdd bölme programı
Easeus harddisk bölme, biçimlendirme ve birleştirme programı arayüzü

Programı açtığımızda böyle bir arayüz bizi karşılıyor. Üzerinde İşlem yapmak istediğimiz diske sağ tıklayarak, ya da sol tarafta görünen ”operations” barından, hdd bölme, hdd biçimlendirme, birleştirme, bölümün adını değiştirme, partisyon klonlama gibi işlemleri yapabiliyoruz.

EaseUS PM ile Harddisk bölme (Partisyon oluşturma)

Diyelim ki bilgisayarınız Harddiski tek bölüme ayrılmış. (C sürücüsü) Ve siz Hardiski bölmek ve bir de D sürücüsü oluşturmak istiyorsunuz. Ancak halen sisteminiz C sürücüsüne kurulu olduğu için ve tüm sistem dosyaları , belgeleriniz, masaüstünüz  vs hepsi aynı sürücüde olduğu için bu hardiski bölümlendirmek size riskli görünüyor. Ya da bunu nasıl yapacağınızı bilemiyorsunuz. İşte özellikle bu noktada EaseUS programı yardımımıza yetişiyor.

hdd bölümlendirme programı indir
EaseUS hdd biçimlendirme programı ile C sürücüsünü ikiye bölmek çok kolay.

EaseUS hdd bölme programı ile diskimiz tek bölümken, sisteme zarar vermeden iki ya da daha fazla ayrı bölüme ayırabiliyoruz.

hdd diskin boyutunu değiştirme programı

program arayüzünde sürücümüzü seçip, Resize / Move partition (bölümü yeniden boyutlandır / Taşı ) kısmına tıkladığımızda yukarıdaki gibi bir pencere açılıyor. Okla gösterdiğimiz kısımdan tutup sola sürükleyerek diskin boyutunu değiştirebiliyoruz. Bunu yaptığımızda ortada görünen kutucuklardaki rakamlar (işlemden önceki ayrılmamış alan, partisyon boyutu, işlemden sonraki ayrılmamış alan) da değişecektir.

hdd biçimlendirme programı
EaseUS PM hdd bölme programı arayanların işini görecektir.

Örnek olarak yukarıdaki gibi sürücü C nin boyutunu 86,50 GB a düşürdüğümüzde hemen yanında gördüğünüz gibi 41.16 GB Unallocated (ayrılmamış) alan oluşacağını görüyoruz. 

Tüm bunları yaptıktan sonra OK butonuna bastığımızda hemen sürücüyü biçimlendirmeye bölmeye çalışmıyor program. O yüzden OK düğmesine paniğe gerek olmadan basabiliriz. Çünkü program bu aşamada aslında sadece sürücü üzerinde yapacağımız işlemlerin listesini oluşturuyor. Yani sonradan işlemi iptal de edebiliriz.

harddisk birleştirme programı indir

OK düğmesine bastığımızda arayüzün solunda (kırmızı okla gösterdiğimiz) Pending operations (Bekleyen işlemler) diye bir bölüm göreceksiniz. Bu aşamada (yeşil okla gösterilen) Apply tuşuna basarsanız program verdiğiniz görevi yapmak için çalışmaya başlayacak. Apply yerine Undo’ya basarsanız işlemi geri alacaktır.

Önemli not : Yukarıdaki gibi Unallocated (ayrılmamış) bir alan oluştuğunda bu alanı biçimlendirmelisiniz. biçimlendirme yapmadan APPLY tuşuna basarsanız sistem açıldığında bu ayrılmamış alanı diskin bir parçası olarak göremeyeceksiniz. Adeta kaybolmuş gibi olacak. Sadece C sürücüsünün boyutu küçülmüş gibi görünecek. 
Eğer böyle yaptıysanız yine panik yapmayın programı tekrar çalıştırırsanız Ayrılmamış alanı görebilir ve bu sefer unuttuğunuz biçimlendirme işlemini yapabilirsiniz.

Eğer verdiğiniz görev,sistem dosyalarının olduğu bir bölümde çalışmasını gerektiriyorsa program sistemi yeniden başlatacak ve yeniden başlatırken siyah ekranda verdiğiniz görevi yapacaktır.

EaseUS PM free harddisk yönetim programının değerlendirilmesi

Yazının başında indirme bağlantısını verdiğimiz Easeus Partition Master hdd biçimlendirme programı kullanılışı ile ilgili bilgi vermeye çalıştık. EaseUS, harddisk biçimlendirme, harddisk bölme, harddisk birleştirme gibi işlemleri sistemimizi sıkıntıya sokmadan halledebilen, bunların yanında bir takım ekstra işlemler (disk klonlama, diskin biçimlendirme türünü değiştirme gibi işlemleri de sorunsuz yapabiliyor olması ile oldukça işlevsel ve kolay bir kullanıma sahip. 

EaseUS PM, ile Hdd bölme işlemini denediğimizde işlemi başarılı bir şekilde yapması ve sistem dosyalarına, sistem açılışına zarar vermemesi ve bu şekilde güvenimizi kazandı. Ayrıca ücretsiz bir program olması da güzel. Programın ücretli versiyonları profesyonel kullanıcılar için ekstra özellikler sunuyor. Ancak free versiyonu da gördüğümüz kadarıyla ihtiyaçlarımızı karşılıyor. hdd biçimlendirme programı arıyorsanız denemekte fayda var diyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.