İzdüşüm Düzlemleri ve Epür

İzdüşüm Düzlemleri ve Epür

Teknik resim ve tasarı geometri konularından olan ”izdüşüm düzlemleri” konusu ile birlikteyiz. Bu yazıda, İzdüşüm düzlemlerine bakış. Epür nedir. katlama çizgisi ve eksen nedir. Görünüş çıkarmanın adımları nelerdir gibi konulara değineceğiz.

İzdüşüm düzlemleri

izdüşüm düzlemleri epür

Bütün geometri elemanlarının esası, noktalar olduğuna göre, bunların uzaydaki yerlerini belirten iki ayrı düzlem, yani yatay ve alın (düşey) izdüşüm düzlemleri, birbirine dik olarak yukarıdaki şekildeki gibi kabul edilir.

izdüşüm düzleminin döndürülmesi

Epür

Yatay izdüşüm düzlemi yukarıdaki şekildeki gibi (x) ekseni etrafında döndürülerek alın düzlemi ile çakıştırılırlar. Bu suretle elde edilen resme EPÜR denilir. Teknik resimlerdeki görünüşler, cisimlerin epürlerinden başka birşey değildirler.

epür nedir
izdüşüm düzlemleri

Çok çeşitli ve sonsuz sayıdaki parçalardan bir kısmı, iki izdüşümü ile tanınamaz veya tanıtılamaz. Dolayısıyla, izdüşümlerin daha anlamlı ve yeterli olmaları bakımından, mevcut YATAY ve ALIN (düşey) izdüşüm düzlemlerine ek olarak bunlara dik olan üçüncü bir (PROFİL) izdüşüm düzlemi katılır.

Bu şekilde cisimlere ait izdüşüm sayısı arttırılmış olur. İzdüşümleri istenilen parça veya şekiller, verilen örneklerde açıklandığı gibi, I. Bölgeye yerleştirilirler.

izdüşüm düzlemleri

Cisimden yatay,düşey ve profil düzlemlerine dik olarak ışınlar gönderilir ve cismin düzlemlerde adeta gölgesi oluşturulur.

izdüşüm epür

Bundan sonraki aşamada ise cismi düzlemler arasından kaldıracağız ve sadece düzlemlerdeki izdüşümleri kalacak.(yukarıdaki şekil)

açılmış epür

Daha sonra yatay düzlemi aşağıya, profil düzlemini ise sağa doğru kıvıracağız.(Yukarıda)

katlama işleminin nasıl yapıldığını yukarıdaki animasyon video ile daha iyi anlayabiliriz.

İzdüşüm düzlemlerinin keşişmesiyle meydana gelen çizgilere KATLAMA ÇİZGİSİ veya kısaca EKSEN denilir.

Çizimlerde kolaylık için, 1. Bölge, yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi üç düzlemli bir köşe perspektifi halinde belirtilir. İzdüşüm düzlemlerinin döndürülerek bir düzleme indirgenmiş haline EPÜR denir.

Uzay şekillerinin izdüşümlerini çıkarmaktaki amaç, izdüşümlerin epüre dönüştürülmesiyle cisimlerin teknik resimlerini elde etmektir.

küpün izdüşümü

Yukarıdaki şekilde küpün diedr (solda) ve epür (sağda) izdüşümlerinin bulunmasını görüyoruz.

üçgen prizmanın izdüşümü

Yukarıdaki şekilde, üçgen prizmanın diedr (solda) ve epür (sağda) izdüşümlerinin bulunmasını görüyoruz.

dikdortgen tabanlı piramidin izdüşümü

Yukarıdaki örnekte ise, dikdörtgen tabanlı piramidin, diedr (solda) ve epür (sağda) izdüşümlerinin bulunmasını görüyoruz.

Bu yazıda, teknik resim ve tasarı geometri konularından olan ”izdüşüm düzlemleri” konusunu işledik. İzdüşüm düzlemlerine bakış. Epür nedir. katlama çizgisi ve eksen nedir. Görünüş çıkarmanın adımları nelerdir gibi konulara değindik ve çeşitli izdüşüm örnekleri verdik. yeni yazılarda buluşmak dileği ile. 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Burhan Yılmaz dedi ki:

    Çok güzel ): teşekkürler.