Autocad İle Ölçülendirmede Datum Sembolü Nasıl Eklenir

Autocad İle Ölçülendirmede Datum Sembolü Nasıl Eklenir

Datum sembolleri, ölçülendirmede bir takım tolerans değerlerinin gösterilmesi için referans olarak kullanılan düzlem, yüzey, kenar gibi referans geometrilerini belirtmek için kullanılır.

Datum sembolü
Datum sembolü

AutoCAD, özellik kontrol çerçevesi içindeki birçok geometrik boyutlandırma ve tolerans sembolünü destekler ve AutoCAD boyut panelinin Tolerans seçeneğini kullanarak kolayca özellik kontrol çerçeveleri ekleyebilirsiniz, ancak ne yazık ki, AutoCAD’in bir referans özellik simgesi ekleme seçeneği yoktur.

Autocad’de referans noktası sembolünü eklemek için çoklu kılavuzlardan (multileader) yararlanabiliriz.

Autocad’de Datum sembolünü çizime eklemek için biraz doğaçlama yapmamız gerekiyor. Bu yazıda, AutoCAD’de Datum özellik simgesi eklemenin iki basit yöntemini göreceğiz, Multileader seçeneğiyle başlayalım.

Multileader ile Datum sembolü ekleme

Multileader’ı Kullanma:
Veri özellik sembolü oluşturmak için yeni bir Multileader stili yaratmamız gerekiyor. Komut satırına MLS yazıp enter tuşuna basın. Multileader stil yöneticisi penceresinden, Yeni düğmesine tıklayın, ardından yeni stili ÇOKLU olarak adlandırın ve devam etmeyi tıklayın.

Leader Format sekmesine tıklayın ve Arrowhead panelini bulun, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Symbol açılır menüsünden Datum triangle filled (doldurulmuş Datum üçgeni) i seçin.

Autocad Datum sembolü nasıl eklenir

Leader Structure sekmesini seçin ve ardından Sınırlamalar panelinin Maximum leader points kutucuğuna tıklayın ve 2 girin. Seçimi kaldırın. Landing settings panelinde Automatically include landing seçeneğinin işaretini kaldırın, aşağıdaki resimdeki gibi.

Autocad Datum simgesi ekleme

Şimdi Content sekmesine gidin ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi text options panelinde Frame text kutucuğuna tıklayın. Multileader style manager (Multileader stil yöneticisi) penceresinden çıkmak için Tamam’ı ve ardından Kapat’ı tıklayın.

Autocad Datum sembolü ekleme

Bu multileader stilini varsayılan olarak seçin ve multileader oluşturun, bir Datum özellik sembolüne benzeyecektir

Şimdi aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, şeritin Açıklama “Annotate“ sekmesinin Kılavuzlar “Leaders” panelindeki Çoklu Kılavuz “Multileader” komut düğmesine tıklayın ve çizim alanından bilgi okunu yerleştirmek istediğiniz geometriyi seçin..

autocad multileader ile datum ekleme

Bilgi sembolünün harfini yerleştirmek istediğiniz yere tıklayın. İmleç bilgi sembolü için bir yazı girmeniz için yanıp sönmeye başlayacak. İstediğiniz harfi (metni) girin. Artık çizim alanında bilgi “datum” sembolüne sahipsiniz.

Bloğu Öznitelikle Kullanma

Bu yöntemde Block ve niteliklerini kullanarak kendi Datum özellik sembolümüzü oluşturacağız. Tanımlayıcı sembolüne benzeyen bir geometri yapın, ardından nitelik tanımı penceresini başlatmak için komut satırına ATT yazın.

Etiket alanına, Identifier letter (Tanımlayıcı harf) komut istemine A yazıp, Varsayılan alanı boş bırakın. Metnin ortalamasını Orta metne ve metnin uygun bir yüksekliğine ayarlayın, ardından bu değişiklikleri kabul etmek için Tamam’ı tıklayın. Etiketi yerleştirmek için referans noktası özellik sembolünün dikdörtgenin ortasına tıklayın.

Autocad İle Ölçülendirmede Datum

Şimdi bu geometriyi nitelik tanımıyla birlikte bir bloğa dönüştürün. Şimdi bu blok, gerektiğinde bir tanımlayıcı sembolü olarak kullanılabilir ve bu bloğu her eklediğinizde, sizden tanımlayıcı harf belirlemenizi isteyecektir. Bu sembolü, Döndür komutunu kullanarak farklı düzlemlere yerleştirmek için de döndürebilirsiniz.

İlgili Yazılar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.