AutoCAD ile Verimlilik İçin Birkaç Püf Noktası

AutoCAD ile Verimlilik İçin Birkaç Püf Noktası

Burada size zaman kazandıracak ve AutoCAD yazılımı ile daha verimli olmanızı sağlayacak bazı püf noktaları derledik. Ayrıca ilginizi çekebilecek bazı komut satırı ile ilgili ipuçlarını da paylaştık.

Enter tuşuna basmadan komutu tekrarlayın

Bir komutu birden çok kez kullanmak istiyorsanız ve enter tuşuna tekrar tekrar basmak istemiyorsanız, komutu sonsuz bir döngüde çalıştırmak için MULTIPLE komutunu kullanabilirsiniz.

Komut satırına MULTIPLE yazın, Enter tuşuna basın ve sonra tekrarlamak istediğiniz komutun adını girin; örneğin daire için C yazın ve enter tuşuna basın, şimdi bir daire yapın. Çemberiniz tamamlandığında, AutoCAD çember komutundan çıkmayacak ve başka bir çember oluşturmaya hazır olacaktır. Bu döngüden çıkmak için ESC tuşuna basın.

Maksimum Çalışma Alanı İçin

AutoCAD’den maksimum çalışma alanı istiyorsanız,
klavyedeki CTRL + 0 tuşlarına basarak Autocad menülerinin olduğu yukarıdaki şeridi kapatabilirsiniz.
Maksimum alan elde etmek için CTRL + 9 tuşlarına basarak komut satırını da gizleyebilirsiniz.

autocad menüleri kaybolursa

Şeritleri geri getirmek için tekrar CTRL + 0 tuşlarına basın ve komut satırı için tekrar CTRL + 9 tuşlarına basın. Bu ipucu aynı zamanda, Autocad menüleri kayboldu, nasıl geri getiririm gibi sorular soran arkadaşlar için de faydalı olacaktır.

Her Zaman İki elinizi de Kullanın

Sol elinizi klavye girişi olarak kullanmak, aynı komutu başlatmak için simgeyi bulmak ve tıklamak yerine komut satırı üzerinden komut girmek çok daha fazla zaman kazanmanızı sağlar.

Örneğin; daha önce yaptığınız veya indirdiğiniz bir bloğu hızlıca eklemek istediğinizi varsayalım. Sadece farenizi kullanarak ekleme komutunu getirmek için imlecinizi hareket ettirmeniz ve şeridin ekleme sekmesine geçmeniz gerekir, bir kez ekleme sekmesinde, daha sonra ekleme iletişim kutusunu açmak için ekleme düğmesini bulmanız ve tıklamanız gerekir. Bunu yapmak dikkatinizi çizimden uzaklaştıracaktır.

Sol eliniz klavyede olsun, sadece i harfini yazın ve ardından boşluk çubuğuna (SPACE) basın. Bu hızlı girişle, dikkatinizi veya gözlerinizi eldeki çizimden uzaklaştırmadan INSERT iletişim kutusunu açabilirsiniz.

Bunu başka komutlar için de deneyin. Örneğin;
LINE için L + SPACE
CIRCLE için C+SPACE
FILLET için F+SPACE
ZOOM için Z+SPACE

Klavyeyi etkin kullanma taraftarıysanız belki de zaten bunu SPACE yerine ENTER tuşuyla yapıyordunuz , ama klavyede bazı harflerin ENTER ile olan mesafesini düşünürsek, bu yöntem tek elle çalışmak için daha uygun olacaktır. Bu basit ipucunun çizimlerde size büyük miktarda zaman kazandıracağını göreceksiniz.

Çalışma Alanına iki Tuşla Dönün

z enter ve ardından e enter yapın.

Z, zum komutunu getirir, ardından tuşlayacağınız E ise EXTENTS in kısaltmasıdır. Z enter e enter düğmesine yapmak, çiziminizin tamamını görmeniz için çiziminizi yakınlaştırır. Projenizi tam olarak görmenin yanı sıra, Çizim alanınızda orda burda unutulmuş çizim parçalarını bulmak için de faydalıdır.

Bu yazıda Autocad ile çalışmalarınızda size hız ve zaman kazandıracak ipuçları verdik. Bazı Autocad püf noktaları paylaştık.

Sizin de sık kullandığınız, size zaman veya verimlilik kazandıran ipucunuz var mı? Aşağıdaki yorum kısmında paylaşırsanız seviniriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.