Makine teknolojisi atölye çalışma talimatları

Makine teknolojisi atölye çalışma talimatları

Atölye ve tezgahlarda iş güvenliği talimatları. Güvenli çalışma kurallarını içeren atölye çalışma talimatları.

Atölye çalışma talimatları

makine teknolojisi bölümü atölyelerinde uyulması gereken kuralların , çalışma öncesi yapılacak işlerin ,çalışmalar sırasında dikkat edilecek hususların,çalışma sonrasında yapılacak işlemlerin ve makine ayar ve bakım talimatlarının yer aldığı atölye çalışma talimatları aşağıda verilmiştir .bağlantılara tıklayıp indirebilirsiniz.

Makine teknolojisi atölye çalışma talimatları

Makine imalat sektöründe, özellikle talaşlı imalat denilen metallerin talaş çıkarılarak şekillendirildiği alanlarda, çalışanların güvenli çalışması ve herhangi bir iş kazası yaşanmaması için bir takım iş güvenliği kuralları bulunur ve bunlar, her makine için, her atölye için ayrı ayrı dokumanlaştırılmıştır. Bu dokumanlara çalışma talimatı adı verilir. Çalışma talimatlarında, makinede çalışma öncesi yapılacaklar, çalışma sırasında dikkat edilecekler ve çalışma sonrasında yapılacaklar madde madde sıralanmıştır.

Ülkelerin gelişiminde lokomotif rolü üstlenen sanayi kurumları ve endüstriyel okullarda çalışma ve iş güvenliğinin ne kadar önem arz ettiği bir gerçek. İş kazalarının azaltılması için bu talimatların çalışanlara-mesleki ve teknik öğrencilere uygulamalı olarak öğretilmesi de önemlidir.

Ayrıca iş güvenliğinin yanında tezgah ayar ve bakım kurallarını da içeren bu talimatlar, çalışanlara benimsetildiğinde, kurallara uyulmasına özen gösterildiğinde, makine ve teçhizatların uzun ömürlü olmasına da katkı sağlayabilecektir.

Atölye ve tezgah çalışma talimatlarını ilgili atölyelerde makine ve teçhizatların yanına asabilirsiniz.

Atölye ortamında genel olarak dikkat edilecek kurallar .İş güvenliği kuralları ,atölye bakım ve temizliği ile ilgili talimatlar:

Cnc freze atölyesi çalışma talimatı
Cnc torna atölyesi çalışma talimatı
Makine Atölyesi genel çalışma talimatı


Makine tezgah çalışma talimatları

Makine atölyelerinde bulunan tezgahların kullanım öncesi ,kullanım sırasında ve kullanım sonrasında dikkat edilecek noktalar .tezgahların ayar – bakım talimatları.

Cnc torna tezgahında ayar talimatı
Zımpara taşı tezgahı çalışma talimatı
Alet bileme tezgahı çalışma talimatı
Matkap tezgahı çalışma talimatı
Silindirik taşlama tezgahı çalışma talimatı
Testere tezgahı çalışma talimatı
Düzlem yüzey taşlama tezgahı çalışma talimatı

Bu yazıda, Makine imalat atölyeleri, mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri atölyelerinde güvenli çalışma amacıyla kullanılmak üzere hazırlanmış çalışma talimatları liste halinde paylaştık. Faydalı olması dileklerimizle, kazasız ve verimli çalışmalar dileriz. Yeni yazılarda buluşmak dileği ile.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.