Windows Açılış Hızlandırma İçin ipuçları

Windows Açılış Hızlandırma İçin ipuçları

Bu yazıda Windows açılış hızlandırma konusunda bazı bilgiler ve ipuçları paylaşacağız. Windows açılışını nasıl hızlandırabilirim? diye merak ediyorsanız yazımızı inceleyiniz.

1- Bilgisayar açılırken açılan programları kapatma

windows açılışını hızlandırma

Windows bilgisayarlarda bir program yüklediğinizde program yüklenirken çoğu zaman size sormadan bilgisayarınıza windows açılışında çalışacak şekilde komutlar ekler. Bu kimi zaman yararlı olabilse de kimi zaman gereksizdir ve windows açılışını yavaşlatmaktan başka işe yaramaz. Bilgisayar açılırken açılan programları kapatma, Windows açılışını hızlandırma konusunda işe yarayacaktır.

Bilgisayar açılışını hızlandırmak için aklımıza ilk gelen seçenek açılıştaki gereksiz programları kaldırmak olmalıdır. Bilgisayar açılırken açılan programları kapatmak için Windows’un içindeki msconfig.exe programını kullanırız. Msconfig’e ulaşmak için başlat menüsündeki arama kutusuna msconfig yazın. Yukarıda görünen msconfig.exe dosyasına çift tıklayın.

windows açılışı hızlandırma ipuçları
Windows 7 açılış süresini kısaltma için msconfig

Sistem yapılandırması isimli pencere açılacak. Buradan Başlatma sekmesine girin. Bu kısımda bilgisayar açılırken otomatik olarak çalışmaya başlayan programlar görünecek. Bu programlar, bazen bilgisayarla birlikte gelen bazı sürücülere (Örneğin realtec ses sürücüsü ya da INVIDIA grafik sürücüsü) ait dosyalar, bazıları da sonradan kurduğumuz programlara ait dosyalardır.

Bu kısımda programların sol tarafındaki kutucuklar onaylı ise aktif çalıştığı anlamına gelir. Windows açılışını hızlandırmak için bunlardan gereksiz olduğunu düşündüklerimizin onayını kaldırmalıyız.

Bizim tavsiyemiz sistemde antivirüs kurulu ise antivirüs dışında onaylı kutucuk kalmaması. Böylece windows açılışında Antivirüs otomatik olarak çalışacak, sistem güvenliğini elden bırakmayarak windows açılışını hızlandırmış olacağız.

2- Windows Açılış Hızlandırma için HDD yerine SSD kullanmak

bilgisayar açılışını hızlandırmak için ssd

Bilgisayarın açılışını hızlandırmak için HDD sabit disk yerine SSD sabit disk kullanabiliriz. HDD harddiskler yapısı itibarı ile CDye benzeyen bir diskin üzerine bilgileri manyetik olarak yazarlar disk yüksek hızda dönerken okuyucu kafa vasıtasıyla bu bilgileri okurlar. Tıpkı bir plakçalar gibi. Okuma hızları sınırlıdır. Ayrıca bu tip harddisklerde kullanım süresine bağlı olarak dosyalar değişik kısımlara parçalanmış halde dağıtıldığı için bir süre sonra okuma hızı yavaşlayacaktır. Sistem belleği yetersiz ise bir de sanal bellek olarak kullanılmaları durumu vardır ki, bu da veri okuma hızını yavaşlatır.

SSD ve HDD hız kıyaslaması karşılaştırması

SSD Harddisklerde ise manyetik disk ve okuyucu kafa bulunmaz. Çalışma prensibi RAM belleklere benzer ve çok daha hızlı çalışırlar. Dolayısıyla SSD Harddisklere sahip bilgisayarların açılış hızı da belirgin şekilde hızlıdır.

bilgisayarda ssd mi var hdd mi ?
Aygıt yöneticisi penceresinden görünüm

Bilgisayarınızda HDD ya da SSD Sabit disk olup olmadığını:
Bilgisayarıma sağ tıkla > özellikler > Aygıt yöneticisi menüsünde görebilirsiniz. (Yukarıdaki resimde kırmızı çerçeveyle gösterilmiş alan)

Bilgisayarınızda HDD harddisk varsa SSD ye terfi etmeniz mümkün. Sabit diskler sökülebilir bir donanım olduğu için HDDyi söküp yerine SSD monte edebilirsiniz. Bunu internetten izleyeceğiniz videolarla kendiniz yapabileceğiniz gibi, Bilgisayar tamiratı yapan bir yerde de yaptırabilirsiniz. Hatta iki harddiski de kullanarak sabit disk alanınızı büyütmüş olabilirsiniz.

İpucu: Dizüstü bilgisayar kullanıcı iseniz DVD okuyucuyu söküp, yerine mevcut harddiskinizi takarak iki adet sabit disk alanına sahip olabilirsiniz. DVD okuyucuların artık pek de kullanılmadığını düşünecek olursak bu çok mantıklı bir çözümdür.
BKNZ: Laptoplara İkinci harddisk Ekleme Nasıl Yapılır?

3- Açılışta Çalışan Bazı Servisleri İptal Etmek

bilgisayar açılışını hızlandırmak için servisleri devre dışı bırakma

Windows açılışını hızlandırmak için, (Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 da aynıdır) Açılışta otomatik olarak çalışan hizmetlerden bazılarını kapatarak ya da otomatik açılmasını engelleyerek, bilgisayarın açılış süresini hızlandırmak mümkün.

Bu hizmetlere ulaşmak için Başlat menüsündeki arama kutucuğuna services.msc yazın ve yukarıda görünen dosyaya tıklayın.

windows açılışını nasıl hızlandırabilirim
Windows servisleri penceresi

Karşınıza yukarıdaki gibi bir pencere gelecek. Eğer gelmiyorsa muhtemelen sistem dosyalarınız hasar görmüştür ve muhtemelen bu işi bir virüs yapmıştır. Virüsler genellikle bu pencereye ulaşmanızı engellerler. Çünkü bilgisayar açılışında onlar da çalışmak isteyecekler ve kendilerini bu pencereye ekleyecekler. Sizin onu bulup devre dışı bırakmanızı istemezler.

Bu pencerede gördüğünüz servislerden gereksiz gördüklerinize çift tıklayıp ”başlangıç türü” nü otomatik yerine ”devre dışı” ya da ”elle” yapabilirsiniz.

Bu kısımda devre dışı bırakacağınız hizmetler, bilgisayar açılışında otomatik olarak çalışmayacak ve dolayısıyla bilgisayarın açılışı bir miktar da olsa hızlanacaktır.

Windows Açılış süresini Kısaltmak için Hangi Hizmetleri Devre dışı bırakabilirim ?

Windows açılışını hızlandırmak için hangi hizmetleri devre dışı bırakacağınız ya da Elle çalışmasını isteyeceğiniz, bilgisayar bilginize kalmış. Örneğin bilgisayarda bir yazıcı kullanmıyorsanız ”YAZDIRMA BİRİKTİRİCİSİ” hizmetini devre dışı bırakabilirsiniz. Ya da bilgisayarı sessiz kullanıyorum, müzikle videoyla şunla bunla işim yok diyen bir kullanıcıysanız ”WINDOWS SES” hizmetini devre dışı bırakabilirsiniz. Görsellikle işim yok sade olsun hızlı olsun diyorsanız ”TEMALAR” hizmetini devre dışı bırakabilirsiniz.

Kapatabileceğiniz bazı Windows Servisleri

DHPC Istemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu kapatabilirsiniz.

DNS Istemcisi : Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi kapatabilirsiniz.

Nvidia Driver Help Service : Nvidia’nın yardım Servisi. bize göre pek gerekli bir şey değil kapatabilirsiniz.

Görev Zamanlayıcı : Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa (Örneğin kasa PC kullanıcı iseniz ve ethernet kablosuyla internete bağlanıyorsanız) kapatabilirsiniz.

Taşınabilir Ortam Seri No : Bu servis portatif müzik çalarınızın seri numarasını alıyor. Bize göre gereksiz.

Terminal Hizmetleri : Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.

Hata Bildirim Hizmeti : Bize göre gerekli olmayan bir servis.

Otomatik Güncelleştirme : Windows un otomatik güncelleştirilmesini istemiyorsanız durdurun.

Messenger: Eğer bir Windows2000 domain e bağlı değilseniz durdurun.

ÖNEMLİ UYARI: Ne işe yaradığını bilmeden devre dışı bıraktığınız bir hizmet, windows açılışını hızlandırmak isterken bazı özelliklerin çalışmamasına, internete girememenize, ya da daha sıkıntılı şeyler yaşamanıza sebep olabilir. O yüzden windows açılış süresini kısaltmak adına ne işe yaradığına emin olmadığınız bir hizmeti devre dışı bırakmayın. İlle de deneme yapacağım diyorsanız, bu da sizin tercihiniz. Bazı şeyler deneme yanılmayla öğreniliyor. Ancak söyleyelim, sorumluluk bize ait değil 🙂

Bu yazıda Windows açılışını hızlandırmak için nelere yapılabileceğine değindik. Windows bilgisayarda açılış hızlandırma için ipuçları paylaştık. Bilgisayar açılırken açılan programları kapatma nasıl yapılır anlattık. Bu bilgiler Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 için aynı şekildedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.