Tahta oyuncak yapımı – Kedi & fare

Tahta oyuncak yapımı – Kedi & fare

Nasıl yapılır? köşemizdeki Bu yazımızın konusu tahta oyuncak yapımı olacak. Tahta oyuncak nasıl yapılır merak edenler, maket merakı olanlar için Evdeki miniklerin eğlencesi olabilecek bu tahtadan bir oyuncak, minik bir farenin bir kedinin önünde dönüp durduğu, kedinin her seferinde fareyi yakalamak için hamle yaptığı ancak bir türlü yakalayamadığı hareketli bir oyuncak olacak.

İşin güzel tarafı, kedinin ve farenin bu hareketlerini bir elektrik motoru, pil vb kullanmadan, tamamen basit bir kol çevirme hareketiyle sağlayacağız.

Şimdi konuyla ilgili videoyu izleyelim

Tahta oyuncak yapımı – kedi & fare

Günümüzdeki modern robotların atası sayılabilecek bu tip mekanik düzenekler bir takım bilim adamlarınca yapılmış ve hep çevrelerinde hayranlık uyandırmışlar. Bunlardan en çok akılda kalanı Leonardo Da Vinci’nin mekanik robotları. İnsan gücü , kinetik enerji (doğrudan hareket) ya da potansiyel enerji  (zemberek yay kurma sistemi ) kullanılarak oluşturulmuş robotlar tasarladığını ve bunlardan bazılarını üreterek zamanın krallarına sunduğunu biliyoruz.

leonardo da vinci robot şövalye
Leonardo da Vinci’nin tasarladığı robot şovalye (yukarıda)
Da Vinci'nin icatları araba
Leonardo da Vinci’nin tasarısı kendi kendine gidebilen (kurmalı) araba düzeneği

Leonardo da Vinci’nin tasarısı kendi kendine gidebilen (kurmalı) araba düzeneği. Bu düzenek hakkında detaylı bilgi için BKNZ : Leonardo Da Vinci’nin makineleri – Kurmalı araba

Şimdilerde ancak oyuncak sayılabilecek bu tip mekanik düzenekler aslında içlerinde epey yaratıcı düşünce ve bir çok bilimsel birikim barındırıyorlar. Örneğin yazımıza konu olan kedi & fare oyuncağında kedinin kol -bacak ve kuyruğuna hareketli bir yapı sağlamak için mafsal noktaları, Dairesel hareketin doğrultusunu değiştirmekte dişli çark, kedinin kol ve kuyruk hareketini oluşturmak için ise kam düzeneği kullanılmış.

tahtadan oyuncak yapımı kedi fare
kam düzeneği yardımıyla yapılmış kedi fare tahta oyuncağı

Bu tip düzeneklerde işin güzel tarafı, tek bir hareket kaynağı ile (örneğin bir kolun çevrilmesi ) pek çok hareket oluşturulabilir olması. Örneğimizde, kolu çevirdiğimizde bu hareketimiz üç ayrı harekete neden oluyor : Kedinin kuyruğu sallanıyor,yine kedinin kolu inip kalkıyor ve fare bir eksen etrafında dönüyor.

tahta oyuncak yapımı kedi fare
kam mekanizması oyuncak yapımında da kullanılabilir.

Kam mekanizmasının çalışma mantığına örnek

İşin kilit noktası aslında kamlar kullanılması. Dikkat edecek olursak, kedinin kolu kalkıyor ama aynı hızda aşağı inmiyor. Adeta fareye  hamle yaparcasına aniden iniyor. Bunu sağlayan olay ne olabilir ?

Kedi fare tahta oyuncağında kam mekanizması

Bu olayı kolaylaştıran şey kamın çalışma mantığında gizli. Kam yapısındaki ani düzensizlik (çaptaki asimetrik ani düşüş) o noktaya gelindiğinde kama bağlı kolun da aniden aşağı inmesine yol açıyor.

Peki nasıl oluyor da her seferinde kedi fareyi ıskalıyor ? Yukarıdaki görüntüyü izlediğinizde bu soru aklınıza geldi mi ? kedinin fareyi bir türlü yakalayamamasının sırrı nerede? kamın çapında mı? Dişli çarkın çapıyla mı alakalı? yoksa farenin harekete başlangıç noktasıyla mı ? Bu konudaki fikirlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz .

Kam mekanizmalı tahta oyuncak nasıl yapılır

Aşağıdaki videodan kam düzeneği ve dişli kullanılarak tahta oyuncak nasıl yapılır izleyebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda ise tahta oyuncağın solidworks programında tasarımını izleyebilirsiniz. tahta oyuncağın parçaları Solidworks ortamında katı model olarak çiziliyor ve montajı yapılıyor. Videoda solidworks menülerinin çok net çıkmaması iyi olmamış ancak bir şekilde işinize yarayabilir, belki solidworks 3d modelleme ve montaj teknikleri için fikir verebilir diye düşündük ve eklemek istedik.

Solidworks programında tahta oyuncak tasarımı

Son olarak oyunsever arkadaşlar için site tavsiyesinde bulunalım. oyunlar sitesi Oyun indirmek ve online oyun oynamak için özellikle eğitici oyunlarla ilgilenenler için önerebileceğimiz sitelerden.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.