WD-40 ile Günlük Yaşama Dair 20 pratik Çözüm

WD-40 ile Günlük Yaşama Dair 20 pratik Çözüm

Teknik alanda çalışanlar, WD-40 isimli mucize madde ne için kullanılır, WD-40 ne işe yarar bilirler. Bu ilginç madde, pas ya da kireçten dolayı sıkışmış mekanik aksamların paslarının temizlenmesi ve yeniden çalışır hale gelmeleri için kullanılır. WD-40 dan yalnız teknik alanda değil hayatımızın değişik alanlarında da faydalanabiliriz.

WD-40 ile hayatınıza pratik çözümler video

Yukarıdaki videoda WD-40 ile günlük yaşamda uygulayabileceğiniz pratik çözümler sunulmuş.

WD-40 ile pratik ev çözümleri

WD-40 ile yapılabilecekler
WD-40 ile diş macununu karıştırıp kalem lekelerini temizlemekte kullanabilirsiniz.

Bir kabın içerisine döktüğünüz bir miktar diş macununu WD-40 ile karıştırın ve pamuklu bir beze bu karışımı yedirin. Hazırlanan karışım çıkması zor marker lekelerini temizlemekte birebir olacak.

WD-40 ile halıya yapışmış sakızı çıkartmak
Halıya yapışan sakızı WD-40 ile kolayca çıkarabilirsiniz.

Halı, döşeme gibi yerlere yapışıp kalan sakızı çıkartmak için üzerine bir miktar WD-40 püskürtün. Sakızın kolayca yapıştığı yerden sıyrıldığını göreceksiniz.

WD-40 ile soğukta donmuş kilidi açma
Asma kilidin anahtar deliğine WD-40 püskürtün

Asma kilit gibi mekanik aksamı bulunan şeyler bazen aşırı soğuk ya da pas sebebiyle çalışmaz hale gelirler. Asma kilidin anahtar deliğine WD-40 püskürtün ve eskisi gibi çalıştığını görün.

Bilgisayar ekranını temizlemek için WD-40
WD-40 iyi bir ekran temizleyicisi olabilir.

Evdeki sevimli yaramazların kirlettiği düzgün yüzeyler için de WD-40 kullanılabilir. Örneğin markerla boyanmış bir bilgisayar ekranını temizlemek için

WD-40 ile Kamp ateşi kolayca tutuşturma
WD-40 ile kamp ateşi tutuşturma

WD-40 emdirilmiş bir parça pamuğu sürpriz yumurta kabının içinde saklayın ve gerektiğinde kamp ateşi tutuşturmak için kullanın

Pastan dolayı sıkışmış civata somunları açma

pastan sıkışmış vidaların açılması
Açılmayan civata-somun bağlantılarını WD-40 ile açabilirsiniz.

Pastan dolayı sıkışmış vida civata somun bağlantılarını üzerlerine WD-40 püskürterek kolayca açılmalarını sağlayabilirsiniz.

WD-40 ile su geçirmeyen ayakkabılar
WD-40 ile silinmiş bir ayakkabıya yağmur işlemeyecek

WD-40 ne işe yarar diye soranlara yağmurda ıslanmayan ayakkabınızı gösterin. Ayakkabılarınız parlamakla kalmayacak, yağmur damlaları derinin üzerinden kayıp gidecek.

WD-50 ile Etiketleri iz bırakmadan sökme

WD-40 ile Etiket izlerini kolayca temizleme
Etiketleri iz bırakmadan sökmek için WD-40 kullanabilirsiniz.

Leke bırakmadan sökmek istediğiniz etiketlerin üzerine WD-40 püskürtün. Yapışkan izi kalmadan kolayca çıktığını göreceksiniz.

donmuş silikonun temizlenmesi
Kurumuş silikonların üzerine WD-40 sıkın ve kolayca yüzeyden sıyrıldığını görün

Nesneleri yapıştırma amaçlı olarak sıcak kullanılan silikon donduğunda temizlenmesi güç bir maddedir. Yüzeyine silikon yapışmış ve donmuş bölgenin üzerine bir miktar WD-40 sıkın. Bir bıçağın kenarıyla kolayca sıyrıldığını göreceksiniz.

WD40 ile Birbirine yapışmış parçaları ayırma

birbirine yapışmış parçaları ayırma
Birbirine yapışmış parçaları ayırmak için de WD-40 kullanabilirsiniz

Yapıştırıcı madde ile birbirine yapıştırılmış iki parçayı ayırmak istediğinizde yapışma bölgesine bir miktar WD-40 sıkın. Parçaların kolayca ayrıldığını göreceksiniz.

sıkışmış fermuarın açılması
WD-40 ile Sıkışmış fermuarın açılması

WD-40 sıkışmış çanta ya da giysi fermuarlarını açmak için de kullanılabilir. Bazen fermuar bir yerde takılır kalır ne açılır ne kapanır. üzerine bir miktar WD-40 püskürtün. Kolayca açılacaktır.

Bonus: Kendi kendine Sarmayan Emniyet kemerini tamir etme

Aracınızın emniyet kemeri açıldıktan sonra kendi kendine sarmıyorsa, WD-40 ürününü deneyebilirsiniz. Sıkışmış mekanizmaları açmakta usta olan bu kimyasal, emniyet kemerinin sarmaması problemine de çözüm olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.