İşyerlerinde Gürültünün Önlenmesi ve Gürültü Kontrolü

İşyerlerinde Gürültünün Önlenmesi ve Gürültü Kontrolü

indirmek için sağ üst köşedeki drive yeni simgesine, ardından açılan sayfada drive indir simgesine tıklayın.

Gürültü ve gürültü kontrolü sunu içeriği

Rahatsız edici gürültü, maskeleyici gürültü, yaralayıcı gürültü. Kulağa hasar verebilecek gürültü şiddeti kaç desibeldir? Bu seviyede kaç saat çalışmak kucağa zarar verebilir? Geçici işitme kaybı. yüksek düzeyde gürültüye maruz kaldığımızı nasıl anlarız ? belirtileri nelerdir? İşitme organının zarar görmesine sebep olan etkenler nelerdir?

Kulağın iç yapısı ve çalışma sistemi. hasar görmüş ve sağlıklı bir kulak (salyangoz) kıyaslaması. Ses şiddeti ve ses frekansı nedir. Bazı eylemlerin (fısıltıyla konuşma, sessiz bir odada, kütüphanede oturma, ofiste bulunma, matkapta çalışma, trafik gürültüsü, lokantada bulunma, havalı çekiç kullanma, hidrolik preste çalışma, konserde bulunma, hava tabancası ile çalışma gibi) oluşturduğu ses şiddetinin desibel olarak dökümü.

Ses şiddetinde ağrı eşeği kaç desibeldir. Kaç desibelden sonra kulaklar ağrır. Ses şiddeti ve desibel ilişkisi. Farklı makinelerin birlikte çalıştığındaki desibel hesaplaması. Gürültü şiddeti-mesafe ilişkisi.

Gürültü şiddetine bağlı olarak kaç yılda işitme kaybı gerçekleşir. Gürültü ölçümü. Gürültü kontrol yöntemleri. Hava kompresörünün gürültüsü,sesi nasıl azaltılır? Gürültüye karşı kişisel donanım. Kişisel koruyucu donanımın bakımı. Kulak koruyucu donanımda olması gereken standartlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.