Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği

Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği

İş güvenliği kategorisindeki bu yazımızda ekranlı araçlarla çalışmalarda iş güvenliği kuralları konusunu içeren bir slayt paylaşacağız. Özellikle bilgisayar ile yoğun çalışan personellerin sağlıklarını korumak için dikkat etmesi gerekenleri ve bu konuda işverenin yükümlülüklerini içeren aydınlatıcı bir sunum çalışması. Sunumun altındaki kısımda indirme bağlantısı da ayrıca paylaşılmıştır. Ekranlı araçlarla çalışmalarda iş güvenliği ile ilgili mevzuat ve yönetmeliği de yazının son kısmında bulabilirsiniz.

slaytı indir download

Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda İş güvenliği Slayt İçeriği

Tanımlar. Ekranlı araç, operatör, zorlayıcı travmalar, çalışma merkezi gibi terimlerin tanımları.
Çalışma merkezlerinde işverenin yükümlülükleri.
İşverenin çalışanlarına vermekle yükümlü olduğu eğitimlerin içeriği.

 • Zorlayıcı travmalar ve korunma yolları
 • Doğru oturuş
 • Gözlerin korunması
 • Gözleri en az yoran yazı karakterleri ve renkler
 • Çalışma sırasında gözleri kısa sürelerle dinlendirme alışkanlığı
 • Gözlerin kas ve iskelet sisteminin dinlendirilmesi
 • Ara dinlendirmeleri

Günlük çalışma düzeni. Çalışanların görüşlerinin alınması ve katılımlarının sağlanması. Ekranlı araçlarla çalışmalarda işçilerin gözlerini korumak için uyulacak hususlar. Çeşitli çalışma ortamları için tavsiye edilen ışıklandırma miktarları. İşyerlerinde aydınlatma konusunda dikkat edilmesi gerekenler.

Gürültünün insan sağlığı üzerine etkileri.

 • Psikolojik etkiler
 • Fiziksel etkiler
 • Fizyolojik etkiler
 • performans etkileri

İşyerlerindeki gürültünün desibel olarak şiddetine göre insan sağlığına olan etkileri. İşyerlerinde gürültü seviyesine göre çalışma süreleri. ısı, nem ve radyasyonun etkileri.

İşçi sağlığı açısından Bilgisayar programlarında olması gereken özellikler. Bilgisayar kullanıcılarına uyarılar. Bilgisayar monitörünün ve ortam ışığının doğru konumu. Işık yansımaları ve parlamalar nasıl engellenir? Bilgisayar monitöründe olması gereken nitelikler. 

Bilgisayar klavyesinde olması gereken nitelikler, vücut sağlığı açısından doğru klavye kullanımı nasıl olmalıdır. Klavye karakterleri ve tuşlar nasıl olmalıdır. Çalışma masası ve çalışma yüzeyi nasıl olmalıdır. Ergonomik bir bilgisayar sandalyesi nasıl olmalıdır?

Yanlış ve doğru oturuş biçimleri. Düzgün oturuş ve düzgün klavye kullanımı. Bilgisayar kullanıcılarını yanlış oturuş tarzında ısrar ederlerse bekleyen tehlikeler. Bunları önlemek için yapılması gereken basit egzersizler. Sırt ve omuz egzersizleri. Baş ve boyun egzersizleri. Bilgisayar ve sandalye egzersizleri resimli anlatım.

Konuyla İlgili İSG Mevzuatı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.