Dünyanın en iyi kesici takımları videosu

Dünyanın en iyi kesici takımları videosu

Bilindiği gibi Talaşlı üretimde kesici takım tasarımının önemi büyüktür.Kimi kesici takımlarla olmaz dediğiniz işlerin oldurulabildiğini . İşlenmesi çok zor denen malzemelerin peynir gibi işlenebildiğini görüyoruz .Bu bakımdan kesici takımların talaşlı imalattaki rolü apayrı bir inceleme konusudur.

Dünyanın en iyi kesici takımları olarak tanıtılan bu cnc kesici takımlarının ,soğutma sıvısı da kullanılmadan müthiş ilerleme hızları ve talaş miktarı ile yaptıklarına inanamayacaksınız.

Kesici takım teknolojisindeki bu gelişmeler elbetteki bir günlük bir çalışmanın ya da rastgele oluşumların sonucu değil.Uzun yıllar boyunca ,üniversitelerin makine mühendisliği bölümlerinin yaptıkları araştırmalar.yayınlanan bilimsel makaleler.Üniversiteler arası kürsü ve seminerde yapılan paylaşımlar.Şirketlerin büyük bütçeler ayırarak yaptıkları ar-ge çalışmaları ve deneysel çalışmaların sonucu.

Bunların bazıları deneme yanılma metoduyla bulunmuşken büyük çoğunluğu da matematiksel-geometrik ,açısal hesaplamaların ,malzeme biliminin ve malzeme davranışları bilgi birikiminin desteğiyle oluşturuldu.

Ülkemizde kesici takım teknolojisi

Bugün bir çok üniversitenin makine ile ilgili bölümlerinde, (özellikle talaşlı imalat ) takım tasarımı ders olarak verilmektedir. Ne var ki ülkemizde takım tasarımına yeterli ar-ge çalışmasına bütçe ayıracak üniversite fakültelerinin sayısı sınırlıdır .

Bu konuda özel sektör firmaları başı çekmektedir. Örneğin : Takımsaş . Üretime başladığı 1987 yılından beri İstanbul Yenibosna’da faaliyet gösteren firma ,ülkemiz talaşlı imalat sektörünün büyük oranda kesici takım ihtiyacını karşılamakta, hatta ihracat faaliyetlerinde bulunmaktadır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.