Autocad Komutları Trim, Offset, Fillet, Array, Örnek Çalışma

Autocad Komutları Trim, Offset, Fillet, Array, Örnek Çalışma

Autocad Eğitimi bölümündeki bu yayında, Autocad öğrenme ve beceri kazanma amaçlı çalışmalarınızda faydalı olabilecek olan, CIRCLE, OFFSET, TRIM, FILLET ve ARRAY komutları ile ilgili örnek bir çalışma paylaşıyoruz.

Autocad örnek çalışmaları

Deneyimli Autocad kullanıcıları yukarıdaki örnek parçaya baktıklarında, birbirinin aynısı olan 6 parçanın dairesel olarak çoğaltıldığını ve bu parça çiziminde ARRAY komutunun kullanımının uygun olacağını fark etmişlerdir. Çembersel bölgenin iç açıları toplamı 360° olduğuna göre, parçayı 60° lik bölümler halinde düşünebiliriz.

Autocad açılı çizgi çizme

CIRCLE komutu kullanarak, Ø20, Ø30, Ø40, Ø100 ve Ø110 luk çemberler çizerek işe başlıyoruz. Daha sonra merkezden dışarı doğru 60° açıyla bir çizgi çiziyoruz. (LINE komutu aktifken <60 yazarak)

Not: OBJECT SNAP SETTİNGS (Nesne yapışma ayarları) kısmında CENTER ve MIDPOINT seçeneklerinin aktif olması bu çizimde işimizi görecektir. (Yukarıdaki resim)

Autocad açıyla çizgi çizme nasıl yapılır

Ardından bu çizgiyi OFFSET komutu yardımıyla her iki tarafına doğru 2.5 mm öteleyerek, 5 mm’lik et kalınlığını oluşturmuş oluyoruz. Sonra 120° açılı bir çizgi daha çiziyoruz. (LINE komutu aktifken Klavyeden <120 yazarak)

Autocad offset komutu çalışması

Yine OFFSET komutu yardımıyla bu çizgiyi her iki yanına 2.5 mm öteliyoruz. İlk çizdiğimiz ortada kalan çizgileri silersek 5 mm kalınlık oluşacak. Çizgilerin renkli olması gerekmiyor tabi ama kolay anlaşılması için değişik renklerle çizdik.

Autocad offset komutu örnek çalışma

ARRAY ile çoğaltacağımız kısmın ana hatları oluştu.

Autoca alıştırmaları fillet komutu

Bir sonraki adımda FILLET komutu ile radyüsleri oluşturuyoruz. Alttaki radyüsler R3, üstteki radyüsler R6

Autocad çalışma örnekleri

Sonraki aşamada ise TRIM komutu kullanarak fazlalıkları temizliyoruz. Değişik renklerdeki 8 parçayı eğer gruplandırırsak, bundan sonra tek sürekli çizgiyle çizilmiş tek bir şekil gibi davranacaktır.

Autocad nesneleri ve çizgileri gruplandırma

Gruplandırma işlemi için, tüm çizgileri seçerek, mouse ile sağ tıklıyoruz ve menüden GROUP u seçiyoruz.

Autocad çizim çalışmaları

Ardından tek parçaya dönüştürdüğümüz şekli ARRAY komutu ile çoğaltacağız. ARRAY komutunda, çembersel çoğaltma için POLAR seçeneğini seçeceğiz.

Autocad çizim örnekleri

ARRAY komutu çembersel çoğaltma için bizden origin noktası isteyecek. Çemberin merkezini seçiyoruz.

Autoacad ARRAY komutu kullanımı örnek çizim

Merkez noktasını seçtiğimiz anda, ARRAY komutu, hafızasında hangi rakam varsa o kadar çoğaltacak. Varsayılan olarak 6 dır. Array komutu menü seçeneklerinden bunu değiştirebiliriz. Zaten biz de 6 tane oluşturmak istiyorduk. Ve çizimimiz neredeyse tamamlanmış oldu. Bundan sonra ölçülendirme kaldı sadece.

Video anlatım

Yukarıdaki videodan buraya kadar anlattıklarımızı izleyebilirsiniz. Çizimi sıfırdan başlayarak bitirmek normal tempo ile 5.5 dakika sürdü. Umarız çalışmalarınızda faydalı olur.

İlgili Yazılar

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.