Zımpara Taşlarının Bilenmesi. Taş düzeltme İşlemi

Zımpara Taşlarının Bilenmesi. Taş düzeltme İşlemi

Bu yazımızda taşlama işlemlerinde kullanılan zımpara taşlarının bilenmesi nasıl yapılır işleyeceğiz. Zımpara taşı bileme aparatlarını tanıtacağız. Zımpara taşı nasıl bilenir merak ediyorsanız yazının devamını inceleyiniz.

Zımpara taşlarının bilenmesi

Talaşlı üretimde kullanılan tüm kesiciler gibi zımpara taşları da zamanla körlenir. Zımpara taşlarının körlenmesi daha çabuk olur. Zımpara taşının dokuları gözenekli olduğu için bu gözenekler zamanla dolar ve taneciklerin kesmesi zorlaşır. Taş gözeneklerinin bu şekilde dolmasından ve körlenen tanelerin dökülmemesinden dolayı taşın yüzeyi kayganlaşır ve yağlanmış gibi durur.

Kesme sırasında oluşan talaşlar yüksek sıcaklıkta macunlaşarak zımpara taşının gözeneklerine girer ve taşı köreltir. Soğutma suyu macunlaşmayı ve yüksek kesme basıncından dolayı meydana gelen ısıyı düşürür. Bu yüzden taşlama işlemlerinde soğutma suyu kullanılması tavsiye edilir.

Körlenen taş nasıl anlaşılır

Taşın körlenmiş olduğu taşlanan yüzeyden anlaşıldığı gibi çıkarmış olduğu sesten de anlaşılır. Keskin taş, tiz bir ses çıkarır .İş parçasının yüzeyi çok parlak ve kısmen yanmalar varsa taş körlenmiştir . Körlenen taş, kesme yapmadığı için verilen talaş derinliklerine bağlı olarak işe dalma yapar. Bu, hem işi bozar hem de tehlikeli sonuçlar doğurur

Zımpara taşlarının bilenmesi nasıl yapılır

taş bileme çekiç aparatı
Zımpara taşı bileme aparatı

Körlenen veya keskinliğini kaybeden taşın keskinleştirilmesine bileme denir. İş parçasının yüzey kalitesine yani yüzeyin kabalığına ve inceliğine göre taşlar bilenmelidir. Taş kaba taşlama yüzeyi için kaba, ince taşlama yüzeyi için ince bilenir.

taş bileme aparatı
Basit taş bileme aparatı

Zımpara taşlarının bilenmesinde yukarıda görülen tipte basit bileme aparatları ya da elmas uçlu bileyiciler kullanılır.

zımpara bileme elmas uç
Elmas bileme uçları

Elmas bileyicinin taş üzerindeki ilerleme hızı fazla ise taş kaba, az ise ince bileniyordur. Elmas bileyici ile taş arasındaki ısıyı önlemek için soğutma sıvısı kullanmalıdır. Elmas bileyici veya bileme tekerini taş üzerinde ilerletirken taşın kenarlarının kırılmasını önlemek için taşı kenarlardan dışarıya kaydırmamak gerekir

zımpara taşının bilenmesi

Zımpara taşının bilenmesi için önce bileme için kullanılan aparat sabitlenir. Daha sonra sanki iş parçası üzerinden talaş kaldırıyormuş gibi taşlama işlemi yapılır.

Kullanılan bileme aparatı taştan daha sert olduğu için taş yüzeyinden talaş kaldırır.

elmas taş bileme aparatı
Düzlem taşlama tezgahlarında kullanılan elmas bileme tutucu aparatı

Taşı bilerken mümkünse aleti soğutucu suyunun altında tutun. Soğutma suyu, elmasın aşırı ısınmasını, aşırı elmas aşınmasını ve elmas kırılmasını önler.

Elmas takımını sık sık çevirin. Böylece, yeni kesme kenarı oluşturur – mat elmasın cam aşırı ısınmasını önler.

İlgili Yazılar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.