Zaman makinesi konulu filmler

Zaman makinesi konulu filmler

Bu yazımızın konusu zaman makinesi konulu filmler olacak . Zamanda yolculuk filmlerini sevenlerin ilgisini çekebilecek olan bu tanıtım yazısında ilginç, fantastik sürükleyici zaman yolculuğu filmleri arasında küçük bir gezinti yapacağız.

Zamanda yolculuk, pek çoğumuzun yapabilmeyi arzuladığı şeylerden biri . Şimdilik bunun mümkün olabildiği tek alan ise filmler. Zaman yolculuğu ,zamanda geriye ya da ileriye gitme temalı bu filmler bilim-kurgu kategorisinin vazgeçilmezlerindendir ve konunun karmaşıklığı (Bknz : Kaos teorisi, kelebek etkisi vb.) itibarı ile pek çok değişik senaryoya imkan tanımaktadır.

The time machine (1960)

Zaman Makinesi (orijinal adı The Time Machine) 1960 yılında yönetmen George Pal’ın H.G.Wells’in aynı adlı romanından uyarladığı bilimkurgu filmi. Zaman makinesi konulu filmler arasında en dikkat çekici olanlardandır.
Filmin konusu ; 1899’da Londra’da yaşayan  ve zaman makinesini icat eden mucit olan George arkadaşlarına zamanın dördüncü bir boyut olduğunu ve içinde hareket edebilmenin mümkün olduğunu anlatır ve yaptığı makinenin küçük bir prototipini gösterip onu uzak bir geleceğe yollar. Arkadaşları gördüklerine rağmen ona pek inanmazlar. George, onları beş gün sonra tekrar gelmelerini söyler.

zaman makinesi filminden bir görüntü

Beş gün sonra, yani 5 Ocak 1900’de geldiklerinde üstü başı perişan bir halde çıkan George başına gelenleri anlatmaya koyulur ve film böyle başlar.

zaman makinesi filmi 1960
1960 yapımı bu film zaman makinesi konulu kült filmler arasında sayılabilir.

Bu makine ile 1899 yılından 802.701 yılına gider.Yolculuğu sırasında ara ara makineyi duraklatır ve dünyanın yaşadığı iki büyük savaş döneminde olanlara tanıklık eder. Hatta filmin çekildiği zaman olan 1960 ın birkaç yıl sonrasına (1969) a gittiğinde insanların atom bombası ikazıyla sığınaklara kaçtığına şahit olur.1960’lı yıllar soğuk savaşın en çetin yıllarıdır ve o yıllarda atom bombası ile yapılacak bir sıcak savaş tehlikesi gündemdedir.

zaman makinesi konulu filmler

Yüzbinlerce yıl uzaklıktaki gelecekte, insanoğlunun iki düşman ırka bölündüğünü fark eden George, kendini acımasız bir savaşın tam ortasında bulmuştur.

zaman makinesi filmi morlock

Yukarıda, insanların dışındaki diğer ırk olan Morlocklardan biri görülüyor. Zamanın koşullarına göre görsel efektler çok başarılı bulunmuş olmalı ki Film , Akademi Ödülleri’nde En İyi Görsel Efekt dalında Oscar’ı kazanmış.

zaman makinesi 1960 bay firby

Filmden bir sahne. George’in arkadaşı Mr Firby ve evin hizmetçisi durum değerlendirmesi yaparlarken.Orjinali siyah-beyaz olan filmin renklendirilmesi çok başarılı olmuş.

Zaman makinesi konulu filmler 2 – The time machine (2002)

ABD yapımı filmin konusu kadar ilginç olan bir noktayı da  hatırlatalım,  Filmin Yönetmeni Simon Wells , Filme konu olan kitabın yazarı H.G Wells’in torunu .

Filmin Başrol Oyuncuları : Guy Pearce (Alexander Hartdegen), Mark Addy (Mr.Firby), Phyllida Law. Samantha Mumba (Mara). Sienna Guillory(Emma).Phyllida Law(Mrs Watchit).Orlando Jones (Vox bilgi ünitesi)

time machine sienna guillory zaman makinesi alexander hartdegen

Filmin bu modern versiyonunda olaya bir parça da aşk dahil olmuştur.Nişanlısını trajik bir kazada kaybeden bir bilim adamı zaman makinası icat ederek birden fazla geçmiş zamana gider fakat her seferinde sevdiği kadını kaybeden bilim adamı bunun cevabını aramak için geleceğe gider..

zaman makinesi bilim adamı alexander guy pearce
zaman makinesi konulu filmler deyince akla ilk gelen filmlerden Time Machine

Filmde pek çok şey ,makinenin kendisi bile 1960 yılındaki filme çok benziyor.Ancak burada zaman makinesinin her ne kadar 1800 lerin sonuna ait ögeler taşısa da (ahşap deri kaplama koltuk, pırıl pırıl pirinçten yapılma dişliler mekanik parçalar vs) İlk filme göre hayli etkileyici bir tasarımı olduğunu görüyoruz.

zaman makinesi filmi alexander hartdegen

İlk filmde zaman makinesini harekete geçiren parlak taşlı topuzu olan kol yine burada da var.

zaman makinesi kütüphane bilgi ünitesi
Time Machine, en güzel zaman makinesi filmleri arasındadır

1960 yılında yapılan  ilk filmde 1969 yılına gidilip nükleer savaş tehlikesine dikkat çekilmişti. Bu filmde ise Alexander 2030 yılına gider ve insanların ayda yaşam için koloni açma girişimleri yüzünden dünyayı felakete süreklediklerini görür.Yukarıda filmin 2030 yılında geçen sahnelerinden biri:  Vox dijital bilgi ünitesi

zaman makinesi konulu en güzel film
Zaman makinesi filmi büyüleyici görsel efektlerle ve fantastik ögelerle dolu

Alexander 2030 lu yıllardan ayrılıp tekrar geleceğe doğru yola çıkar.Ancak yaşanan bir kaza, onu 800 000 yıl ilerideki bir zamana, insanların av konumuna düştüğü ve toprak altında yaşayan farklı yaratıkların olduğu bir zaman dilimine götürür..

zaman makinesi konulu film 2002
Zaman makinesi -2002 Filmden bir sahne
zaman makinesi filmi 2002 morlock canavar

2002 yılının makyaj teknikleri ve bilgisayar efektleriyle hayli gerçekçi gözüken morlocklar yine uzun sarımtrak yeleli.Ancak ilk filmdeki gibi gözlerinden ışık saçmıyor ve yeleleri fönlü gibi durmuyor 🙂

zaman makinesi filmi 2002 firby

İlk filmdeki gibi Mr.Firby ve hizmetçi bayanı burada da görüyoruz.

Geleceğe dönüş -1985

Zamanda yolculuk konulu filmler arasında en çok sevilenlerindendir. Geleceğe dönüş , 3 seri halinde çekildi .Yönetmen : Robert Zemeckis  Yürütücü yapımcı :  Steven Spielberg

Başrollerinde Michael J. Fox( Marty McFly) , Christopher Lloyd’un (Çılgın bilim adamı Emmett Brown) yer alır.

geleceğe dönüş filmi zaman makinesi araba
Geleceğe Dönüş (Back to Future) filminden bir kesit

Bu filmde zaman makinesi olarak bir araba kullanılıyordu. Geleceğe Dönüş’te, bir delikanlının kazara 1985 yılından 1955 yılına gitmesi konu edilir.Geleceğe dönüş, zaman makinesi filmleri kategorisinde kült filmlerden kabul edilebilir.

geleceğe dönüş filmi serisi
Michael J. Fox  Geleceğe dönüş filmindeki Marty McFly rolü ile başrolde

Lisede okuyan anne ve babası ile tanışan genç, yanlışlıkla annesinin romantik ilgisini çeker. Anne ve babasının aşık olmasını engellediği için hatasını telafi edip, 1985 yılına geri dönmek zorundadır.

2000 yılından sonra yapılan Zaman makinesi filmleri

Zaman makinesi filmleri arasında komedi türünde olanlar da var . Örneğin Hot tube time machine ve yerli filmlerden Zaman makinesi 1973 ü bunlara örnek gösterebiliriz.

Hot tub time machine (2010)

İlginç, yer yer komik ve fantastik bir zaman makinesi filmi arayanların hoşuna gidecek bu filmin oyuncuları : John Cusack(Adam), Clark Duke (Jakob),Craig Robinson (Nick),Rob Corddry(Lou)

hot tub machine oyuncuları
Eğlenceli ve gizemli zamanda yolculuk filmleri arayanlar için tavsiye edilebilecek bir film

Artık birer yetişkin olmuş dört eski arkadaş, eski günlerini yadederler. Sıkıcı yaşamlarında boğulan bu dört arkadaş, 80’lere dönmek için bir yol bulurlar: Jakuzi şeklinde bir zaman makinesi…

zaman makinesi jakuzi filmi
Hot tube machine filmi zaman makinesi konulu filmler arasında en ilginç olanlardan

Üç arkadaş çılgınca eğlenir ve alkol duvarını tavan yaptırdıkları bir sırada nasıl olduysa 1986 yılına dönmüşlerdir.Ve bunu yapan zaman makinesi o gece eğlendikleri jakuzidir.

hot tub machine zaman makinesi winterfest 1986

Kendilerini Winterfest 1986 (1986 Kış festivali) da bulurlar. 80 lere ait saç ve giyim tarzları, walkman kullanan gençler . Adeta geçmişte yapamadıklarını yapmak için kendilerine bir şans verilmiştir. Acaba bu yaşadıkları gerçekten onlara tanınmış bir şans mıdır ? Yoksa kendilerini hiç istemedikleri olayların içinde mi bulacaklardır? Hot tube time machine , Zaman makinesi filmleri deyince akla gelebilecek oldukça eğlenceli bir bilim-kurgu komedi filmi.

Zaman makinesi 1973

Yönetmenliğini Yeşilçam’ın usta ismi Aram Gülyüz’ün yaptığı 2014 yapımı bu Türk filminde başrolde Gürgen Öz yer alır. Türk yapımı nadir zaman makinesi filmlerindendir.

zaman makinesi 1973 anadol

Hayatta isteyebileceği her şeyi çalışmaksızın elde etmiş olan Tolga, gamsız bir hayat sürmektedir. Babası Ali Rıza ölünce, miras bıraktığı onca şeyden Tolga’ya kala kala bir Anadol STC 16 kalmıştır.

zaman makinesi 1973 filmi

Duruma anlam verememenin yanında epey de sinirlenmiştir. Ancak öfkeyle gaza bastığında birden havaya yükselir ve göğe çıkar.

zaman makinesi 1973 türk filmi

Bir plaja yüksekten iniş yapar.Daha doğrusu düşer.Araba haşat olmuştur. Arabayı tamire götürür . Tamir parasını karşılayamaz ,kredi kartı uzatır. Ancak o yıllarda kredi kartının ne olduğu bile bilinmemektedir. Usta bunun üzerine kendisine yanında çalışmayı teklif eder.

zaman makinesi 1973 kahrolsun bağzı şeyler


hippilerin, hulahopun, açık hava sefalarının moda olduğu ,sağ ve sol gruplaşmalarının hız kazandığı 1970’lerde, yeşil parkalı solcular ve ülkücüler arasında kalan Tolga,  gelecekten geldiğini ispatlayabilecek midir? Zaman makinesi 1973 , her ne kadar komedi tarzı da olsa zaman makinesi filmleri arasına giren nadir Türk filmlerindendir.

Zaman kayması (Time lapse)

Time lapse Gizem dolu ve sürükleyici yapısıyla zaman makinesi filmleri arasında ilginç bir yere sahiptir. Bu filmde zaman makinesi bir fotoğraf makinesi görünümünde .Ancak bu fotoğraf makinesi geleceğin fotoğraflarını çekiyor. Üç yakın arkadaş evlerinin karşısındaki bir evde tesadüfen kendilerine karşı çevrilmiş bir fotoğraf makinesi bulurlar. Ve bu makine kendilerinin resimlerini çekmektedir. 

zaman sapması time lapse
Zaman kayması filminden bir kare

Ancak tahminlerin de ötesinde bu bir röntgencilik olayından çok daha fazlasıdır.Bu makine  1 gün sonrasının fotoğraflarını çekiyordur.Time lapse (Zaman sapması) zaman makinesi filmleri diye bir sınıflandırma yapacak olursak konusunun ilginçliği itibarı ile ilk sıraları paylaşır.

zaman makinesi konulu filmler time lapse
Time Lapse, gizemli ve sürükleyici konusuyla ilginç zaman makinesi filmleri arasındadır

Üç arkadaş artık bu cihazı geleceği ön görmek için kullanırlar, fakat yine tuhaflıklar baş gösterir.

zaman sapması time lapse

Aradan fazla zaman geçmemiştir ve makine rahatsız edici bir takım görüntüler göstermeye başlar. Böylece kendilerini tehlikeyle dolu olayların ortasına sürüklenmiş şekilde bulurlar.


Bu yazımızda konusu zaman makinesi olan filmleri işledik. Aklımıza gelmeyen başka zaman makinesi konulu filmler varsa bunları da bilim-kurgu filmi sevenlere faydalı olması açısından yorum kısmında belirtebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ercan dedi ki:

    Güzel filmler. zaman kaymasını izlememiştim izlicem sağolun