Mac OS-Videolardaki Görüntüyü Kaldırmak. Video boyutunu Düşürmek

Mac OS-Videolardaki Görüntüyü Kaldırmak. Video boyutunu Düşürmek

Merhabalar, Mac kullanıcıları için pratik ipuçları paylaşmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda da Macbook kullanıcıları için program indirmeden video düzenleme nasıl yapılır konusuna giriş yapacağız.

Mac OS İşletim sistemi kullanan Macbook Pro, Macbook Air, Imac gibi cihazlarda ekstra bir program indirmeden videoları basitçe düzenlemek mümkün. Tecrübeli Mac kullanıcıları bilse de . Wİndows’tan Mac OS a yeni geçmiş kullanıcılar bu iş için ekstra program indirmek gerektiğini düşünebiliyorlar.

Videolarda basitçe düzenleme yapabilmek için Mac OS sistemi içinde Quicktime isimli bir yazılım bulunur. Aslında bu yazılım video ve ses dosyası oynatıcısı (Player) olmanın ötesinde de bazı özelliklere sahiptir.

Videolardaki Görüntüyü Neden Kaldırayım ki ?

Videolardaki görüntüyü kaldırmak ne işimize yarayacak ki diye düşünebilirsiniz. Adı üstünde video bu. İnternetten indirdiğimiz bazı sesli kitap -podcast , ya da müzik klipleri bünyelerindeki görüntü dosyaları sebebiyle çok yer kaplarlar. Benim işim ses ile .Kulaklığımı takarım dinlerim diye düşünüyorsanız, indirdiğiniz videolardaki görüntüleri yok etmek mantıklı.

Biz de örnek olarak sizler için Youtube dan indirdiğimiz MP4 formatındaki bir videodan görüntüyü kaldırıp sadece ses dosyası barındıran bir MP4 e dönüştüreceğiz. Videoyu ses dosyasına dönüştürmüş olacağız.

Mac OS sisteminde Videolardaki Görüntü Nasıl Kaldırılır?

Macbook kullanıcısı iseniz bu iş için program indirmeye gerek yok. Quicktime programını kullanacağız. Sizler için youtube dan indirdiğimiz bir sesli kitap videosunda bunu nasıl yapacağız görelim.

Mac OS-Videolardaki Görüntüyü Kaldırmak

Görüldüğü gibi dosyamız 474 MB büyüklüğünde.

Dosyamıza sağ tıklayıp ”Şununla aç” deyip ardından Quicktime Player.app seçiyoruz. Eğer Şununla aç menüsünde yoksa, alt kısımdaki ”diğer” yazan yerden programı bulabiliriz.

Mac OS Macbook videolardaki görüntüleri kaldırmak

Video dosyamız Quicktime tarafından açıldıktan sonra Yukarıdaki menüde ”Düzen” sekmesinden ”Videoyu Sil” e tıklıyoruz.

Mac OS Macbook programsız videoyu ses dosyasına dönüştürme

Bununla birlikte Quicktime player görünümünün değiştiğini fark edeceğiz. Aşağıdaki gibi bir görüntü oluştuysa her şey yolunda.

Mac OS Macbook videoyu ses dosyasına dönüştürme

Playerin sol üst köşesindeki kırmızı yuvarlağa tıklayıp programı kapatalım. Programı kapattığımız zaman yeni bir dosya yarattın bunu saklamak istiyor musun ? diye soracak bize. Yeni dosyamıza isim verip ”KAYDET” diyelim.

MAc OS Macbook program indirmeden video düzenleme

Eğer eski dosya ile aynı ismi verdiyseniz size değiştirmek isteyip istemediğinizi soracak . ”DEĞİŞTİR” diyelim.

Macbook programsız video düzenleme

Video Boyutu Düşürülmüş Oldu

Görüldüğü gibi yeni dosyamız kaydedildi. Eski dosyamız 474 MB büyüklüğünde iken yeni dosyamız 123 MB boyutunda. Dosya boyutunu yaklaşık olarak dörtte birine indirmiş olduk .

Mac OS Macbook video boyutlarını programsız düşürmek

Bu yayınımızda Mac OS kullanan Macbook Pro, Macbook Air, iMAC gibi cihazlarda ekstra program indirmeden videolardaki görüntüleri nasıl kaldırırız, videoların boyutlarını nasıl düşürürüz görmüş olduk. Yeni yayınlarda buluşmak dileği ile.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.