CATIA V5 ders notları 1 –

CATIA V5 ders notları 1 –

CATIA

catia uçak tasarımı

Teknik ve bilimsel uygulamalarının bilgisayarlara uyarlamaları ancak ikinci jenerasyon kabul edilen 60’lı yıllarda yapılandırılan bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilmiştir. ikinci jenerasyon bilgisayarlarda tüpler yerini günümüze kadar gelen güvenli transistörlere bırakıyordu.
Kritik hesaplamaların gerekli olduğu uçak endüstrisinde özellikle bilgisayarla tasarım önem kazanmaktaydı. Uçak konstrüktörleri uçak formunun optimizasyonu ve ağırlığının minimize edilebilmesi için gerekli olan akışkan hareketleri ve mukavemet testleri adına bir takım programlar geliştirdiler.

Bundan birkaç zaman önce Fransız uçak imalatçılarından Dassault Aviation şirketi yüzeyleri bir bilgisayarda oluşturabilmek için çalışmalara başladı. Bu amaçla 1969 da interaktif bir grafik programın oluşturulması faaliyetlerine önayak oldular. Bu programın yardımıyla sırt ve kanat yüzeylerinin taslağı bilgisayarda saklandığı gibi çizilebiliyordu. Bu veriler daha sonra aerodinamik araştırmalar, yapı analizi ve NC makinelerinin kumanda edilmeleri için kullanıldı. Bu tarzda geliştirilmiş ilk uçak Alpha-Jet’dir.

CATIA nın gelişimi

CATIA-Fonksiyonu SPLINE bu programla geliştirilip o zamandan bu bugüne hemen hemen hiç değişmeden gelmiştir.
1975 de Dassault Aviation bir Amerikan firması olan Lockheed den 2D çizim paketi olan CADAM’ı aldı. 3D geometrik tanımlamalar için bu programa kar ılık, gelişimine 1977 de başlanan kendine has bir software tasarlandı. Buna da CATIA (Computer Aided Three-Dimensional Interactive Application) ismi verildi.1979 öncesi CATIA ile ilk hava kanalı modeli 4 hafta içerisinde tamamlandı. Daha önceleri bu çalışma için 6 haftaya ihtiyaç duyuluyordu.
Zaman içinde Francis Bernard’ın idaresindeki geliştirme grubundaki eleman sayısı 3 den 15 e çıktı. Geliştirilmesine gerekli olan yüksek maliyet açığını kapatmak için CATIA’yı pazara sunma kararına varıldı. 1981 de Dassault Systemes firması Dassault Aviation’un bünyesinde barınan bir şube olarak tesis edildi. Yine aynı yıl IBM ile software’in pazarlanması hususunda sözleşme yapıldı. 1981 Kasım ayında CATIA V1, IBM tarafından Mainframe ortamına aktarıldı. CATIA’nın teknolojik avantajları ve hardware’deki fiyat düşüşü hızlı bir gelişime sebep oldu.
1985 de V2 tanıtıldı.
1988 de V3 ile birlikte iş istasyonuna dönüşme devresi başladı. Güncel CATIA V4 1993 senesinde pazara sunuldu. Bu esnada Dassault Systemes’in çalışanlarının sayısı 1000’i aştı.
CATIA V4 kısa sürede özellikle ana sanayi ve büyük ölçekli yan sanayi firmalar tarafından benimsendi ve kullanımı giderek daha fazla yaygınlaştı.
Bu gelişime paralel olarak Dassault Systemes’in başka bir Fransız yazılım şirketi Matra Datavision’u bünyesine katmasıyla yazılım daha da güçlendi.
2000 yılına yaklaşıldığında, PC’lerin giderek güçlenmesiyle birlikte, Windows işletim Sistemi iş istasyonlarında da yaygınlaştı ve CAD/CAM/CAE sistemlerinde kabul görmeye başladı. Bu gelişime paralel olarak 2000 yılında, tamamen Windows işletim Sistemi için yeniden yazılmı olan CATIA V5 duyuruldu.

CATIA NEDEN BU KADAR BENİMSENDİ ?

CATIA V5 gerek kullanım kolaylığı, gerekse sunduğu esneklik, bilgi birikimini değerlendirebilme gibi avantajlarla pazarda çok çabuk yaygınlaştı. Özellikle endüstride anasanayi – yan sanayi entegrasyonunun önem kazanmasıyla, orta ve küçük ölçekli yan sanayi firmaları tarafından da benimsendi.
CATIA V5, IBM’in dünyada ilk defa ortaya attığı ve bugün hemen hemen tüm büyük ölçekli CAD/CAM/CAE yazılım firmaları tarafından da kullanılan PLM (Product Lifecycle Management- Ürün Yaşamçevrimi Yönetimi) kavramının yaygınlaşmasında temel rolü üstlendi.

Bugün artık CATIA otomobil, uçak, makina ve dayanıklı tüketim eşyası endüstrilerinde 200.000 den fazla kullanıcı tarafından en önde gelen üst seviye CAD/CAM/CAE sistemi olarak tercih ediliyor.

CATIA DERS NOTLARI

Aşağıda verilen CATIA ders notları Cadem CATIA Kitabı Cadem CAD/CAM Destek Merkezi A.Ş’nin sertifikalı CATIA uzmanları tarafından hazırlanmıştır.
Kitaptan azami seviyede yararlanılması amacıyla Cadem CATIA Kitabı Türk CAD/CAM dünyasına ücretsiz olarak sunulmaktadır.

catia Türkçe ders notlarından bir görüntü (yukarıda)

Catia dersleri bölüm:1

Catia v5 01 infrastructre from Paylaşım DeposuPDF Dosyasını indirmek için BURAYA tıklayınız 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.