Fanuc cnc hata kodları – fanuc arıza kodları

Fanuc cnc hata kodları – fanuc arıza kodları

Bu yayınımızı Fanuc CNC hata kodları ,ya da Fanuc alarm kodları konusuna ayırdık.Fanuc arıza kodları listesini PDF halinde sunduk.

Fanuc cnc hata kodları listesi

Cnc tezgahlar  bilgisayar kontrollu tezgahlardır. Servo motorlar , kayıt ve kızaklar hidrolik -pnomatik sistemler ,tarret ve takım tutucuların her türlü hareketi tamamen yazılım kontrollüdür.Ayrıca  bu kısımlarda meydana gelebilecek arızalar ,aşırı yüklenmeler  vb hakkında CNC operatörünü bilgilendirmek  gelişmiş sensörlerin denetimi sayesinde mümkün olabilmektedir. Sistem ,sensörlerden aldığı hata verilerini işleyerek bunları hata kodlarına dönüştürür ve operatörü bilgilendirir.

Fanuc alarm listesi indir

Fanuc arıza kodları listesi PDF formatındadır . Pdf belgesini Adobe reader ile görüntüleyebilirsiniz . İndirdiğiniz belgede CTRL +F tuş kombinasyonu ile arama yapabilirsiniz .Alarm listesini İndirmek için aşağıdaki bağlantılardan birine tıklayınız .

Fanuc cnc arıza kodları listesi pdf indir

Fanuc alarm listesi alternatif link pdf indir


Fanuc arıza kodları hangi konulardadır

Fanuc CNC hata kodları :

 1. Fanuc kontrol sistemi alarmları
 2. Program hataları alarmları
 3. Mutlak pulse coder (APC) alarm kodları
 4. Seri pulse coder (SPC) alarmları
 5. Servo alarm kodları
 6. Aşırı hareket alarmları
 7. Aşırı ısınma alarmları
 8. Hassas kılavuz çekme hata kodları
 9. Seri iş mili arıza kodları

olarak çeşitlilik kazanır . Bu hata kodlarından  bazıları CNC makina operatörünce çözülebilecek durumlar iken bazıları birim sorumlusu tarafından ,bazıları G kodlarını yazan mühendis tarafından , bazıları ise ancak Cnc tezgah yetkili servisi  tarafından çözülebilecek durumlardır.

fanuc cnc tezgah kontrol paneli ekran
Fanuc tezgah kontrol panelinden bir görüntü

Makine operatörü söz konusu  alarm kodunu gördüğünde , eğer sorunun sebebini  ve çözüm yolunu biliyorsa (sözgelimi daha  önce başına gelmişse ) sorunu çözer .İlgili birim sorumlusuna durum hakkında rapor verir . Sorunun sebebini ya da çözüm yolunu bilmiyorsa tezgaha müdahale etmez.İlgili birim sorumlusuna durumu bildirir.

 İlgili birim sorumlusu sorunu çözer ya da çözülmesi için girişimlerde bulunur .Durumu rapor eder .Raporunda arızanın sebebi ,nasıl çözüldüğü ,arızanın meydana geldiği zaman ve arızanın giderildiği ,tezgahın normal faaliyetine devam ettiği zamanı kayıt altına alır .Firma değerlendirme toplantılarında bu raporlar incelenir ve sorunun tekrarlanmaması ya da en aza indirgenmesi için gerekli önlemler tartışılır.

Yukarıda belirtilen işlemler profesyonel anlamda faaliyet gösteren firmalar için gerekli adımlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. KAMRAN dedi ki:

  ON MACHİNE.INV_01.I_FRQ_ZERO HATASI NE