Soğutma Sıvısı Ne İşe Yarar?Soğutma Sıvılarının Görevleri

Soğutma Sıvısı Ne İşe Yarar?Soğutma Sıvılarının Görevleri

Bu yazının konusu soğutucu yağlama maddelerinin, malzemelerin ayrışması ve şekillendirilmesindeki görevleri olacak. Soğutma sıvılarının 5 temel görevi vardır.

Soğutma sıvılarının görevleri

  • Yağlama sayesinde sürtünmenin azaltılması
  • Soğutma suretiyle ısının iletilmesi
  • Yıkama suretiyle yabancı maddelerin nakledilmesi ve böylelikle takımların kullanma (dayanma) zamanının artırılması.
  • İş parçalarının yüzeylerinin iyileştirilmesi. (Temizleme)
  • Birim zamanda talaş kaldırma hacminin artırılması.
  • Bu ana vazifelerin yanında, soğutucu yağlama maddeleri işlem gören yerlerin te­mizliğini yapar ve onları korozyondan korur.

Yağlama

Talaş kaldırılarak yapılan işlemler karışım sürtünmesi bölgesinde meydana gelir. Soğutucu yağlama maddeleri yağlama suretiyle işlem yerindeki sürtünmeyi azaltır ve böylelikle takımların aşınması ve iş parçasının ısınmasını ve ayrıca enerji ihtiyacı­nı düşürür.

Yüksek ve en yüksek zor­lamalar için soğutucu yağlama maddeleri, yüksek basınçlarda ve sıcaklıklarda işlenmesi gereken malzeme ile reaksiyona giren özel olarak etki eden maddeleri kapsar. Bu sayede iş parçasının ve takımın pürüz tepelerinin kay­namasına engel olunur.

soğutma sıvıları ne işe yarar

Bu gibi katkı madde­leri EP (EX trem pressur) katkı maddeleridir. Etkili olmak için, soğutucu yağlama madde­lerinde en düşük sıcaklıklara ve en düşük ba­sınçlara ihtiyaç vardır.

Bundan başka, takım ve iş parçasının yü­zeylerinde tutucu bir film tabakası oluşturan, kayan yüzeylerin doğrudan doğruya temasına engel olan, AW-tesirli (Antiwear-katkı madde­leri) soğutucu yağlama maddesine katılır.

Soğutma

Soğutma Sıvılarının Görevleri

Soğutucu yağlama maddesinin, ısınan bölgeden mümkün olduğu kadar çabuk uzak­laştırılması gerekir, böylelikle takım ve iş par­çası soğutulur. Bu sayede işleme hassasiyeti artar ve yüzey tabakasının içindeki bünye (metalurjik yapı) değişmez.

Soğutucu yağlama maddelerinin soğutma etkisi, akış hızına, soğutucu madde hüzmesinin şekline ve yönüne, viskoziteye, soğutucu yağlama maddesinin cinsine ve sıcaklığına bağlıdır.

Soğutucu yağlama maddesinin akış hacmi (debisi) ne kadar büyük olursa ve özgül ısı ka­pasitesi ne kadar yüksek olursa, soğutmada o kadar hızlı olur. Su ile karıştırılan soğutucu yağlama maddelerinde, suyun buharlaşması soğumaya yardım eder.

Yıkama ve Taşıma (Transport)

Soğutucu yağlama maddesi vasıtasıyla ayrıca, dökülen talaşlar ve diğer katı maddeler talaş kaldırılma yerinden çalkalanarak uzaklaştırılmaları ve nakledilmeleri icap eder.

Talaşların ve diğer katı maddelerin çalkalanma kabiliyeti her şeyden önce, soğu­tucu ve yağlama maddesinin viskozitesine, akış hacmine (debiye) ve basıncına bağ­lıdır. Soğutucu yağlama maddesinin taşıma kabiliyeti ve tortu bırakma özelliği, taşların cinsine ve büyüklüğüne bağlıdır.

Temizleme

Bütün soğutucu yağlama maddelerinin temiz kullanılması, ve kirlenmişse temiz­lenmesi gerekir. Çünkü bunların kullanılmaları esnasında sürtünme tozları, talaşlar ve yabancı yağlar (örneğin makina yağı, hidrolik veya korozyondan koruyucu yağlar) iş parçalarına, soğutucu yağlama devresinden ulaşabilir.

Temiz soğutucu yağlama maddesi, iş parçalarında daha iyi bir yüzey kalitesi sağlarken, bozuk parça (ıskarta) miktarını da düşürür. Temizleme işlemi, filtre, tortu kabı ve manyetik ayırıcı tertibatıy­la sağlanır.

İş parçalarının üstünde geriye kalan soğutucu yağlama maddesi artıkları sık sık işlemeye başlamadan evvel, galvanizleme veya boyama işlerinde olduğu gibi özellikle son olarak yapılacak bir yüzey işleminden önce yüzeyden uzaklaştırılmalıdır.

Ortalıktan Kaldırma (Yok etme)

Soğutucu yağlama maddelerinin bakımı esnasında; talaşlar, filtre tortuları, yağ ça­murları ve yağ-su karışımı dışarı alınır. Bu maddeler işletmede hazırlanırken yağlardan veya sudan ayrışması sağlanmalıdır. Artıkları çöp yakma tesisine veya depoya verme­den evvel, terkibi ( içinde ne olduğu) açıklanmalı ve yetkili makamın onayı alınmalıdır.

Konuyla İlgili Sorular

SORU: Soğutma sıvılarının görevlerini yazınız 

CEVAP: 
1-Yağlama sayesinde sürtünmenin azaltılması 
2-Soğutma suretiyle ısının iletilmesi
3-Yıkama suretiyle yabancı maddelerin nakledilmesi ve böylelikle takımların kullanma (dayanma) zamanının artırılması.
4-İş parçalarının yüzeylerinin iyileştirilmesi. (Temizleme)
5- Birim zamanda talaş kaldırma hacminin artırılması.
6- Korozyondan koruma

Bu yazıda soğutma sıvıları ne işe yarar anlatmaya çalıştık ve soğutma sıvılarının görevleri nelerdir inceledik. Soğutma sıvıları hakkında bilgi için ilgili yazıya göz atınız.

İlgili Yazılar

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.