Çekme Kalıplarında Sert Metal Dişi Kalıp ve Zımbalar

Çekme Kalıplarında Sert Metal Dişi Kalıp ve Zımbalar

Dişi kalıp ve zımbaların sert metalden yapılmasıyla, kalıp ömrünün artışı sağlanmaktadır. Ancak, kalıp mali­yetini azaltmak amacıyla dişi kalıbın ve aynca zımbanın tamamı sert metalden ya­pılmaz. Zımba gövdesi ve dişi kalıp çerçevesi çelik malzemeden yapılır.

çekme kalıbı sert metal zımba
Küçük çaplı zımbalar

Yukarıdaki ve aşağıdaki şekillerde sert metal zımbaların, zımba gövdesine montajı gösterilmektedir

sert metal zımba büyük çaplı
büyük çaplı zımbalar

Çekme kalıplarında kullanılan sert metal dişi kalıba, çekme bileziği de denir. Çekme bileziği ağız biçimleri, çekme durumuna göre profillendirilir. Aşağıdaki şekilde ilk ve tekrar işlemleriyle birlikte kalıp ağzı profili de gösterilmektedir.

ilk ve tekrar çekme
İlk ve tekrar çekme

Sert metalden yapılan dişi kalıp ve zımba ucu kavis yarıçapı, normal çelik malzemeden yapılan dişi kalıp ve zımba ucu kavis yarıçapı gibidir. Genellikle zımba ucu kavis yarıçapı 4T ilâ 7T, dişi kalıp kavis yarıçapı da 5T ilâ 10T ara­sında seçilmelidir.

Zımba ucu veya dişi kalıp kavis yarıçapının çok az seçilmesi, zımba ucunda veya dişi kalıp ağzında kırılmalara sebep olmaktadır.

 Çelik çerçeveli sert metal dişi kalıp

Çelik çerçeveli sert metal dişi kalıp

Yukarıdaki şekilde sert metal dişi kalıp ve çerçevesi gösterilmektedir.

çekilecek malzemenin cinsine göre dişi kalıp ve çerçeve öl­çüleri

Yukarıdaki tabloda ise çekme işlemleri ve çekilecek malzemenin cinsine göre dişi kalıp ve çerçeve öl­çüleri verilmektedir. (DIN 1547)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.