Emme manifoldu nedir. Görevi nedir. Arızası nasıl anlaşılır

Emme manifoldu nedir. Görevi nedir. Arızası nasıl anlaşılır

Motorlu taşıtlar motor bilgisi bölümünde bu yazımızı emme manifolduna ayırdık. Emme manifoldu nedir. Manifold arızası nasıl anlaşılır. emme manifoldu hava alırsa ne olur. Emme manifoldunun görevi.Emme manifoldunda kaçak kontrolü ve emme manifoldu sızıntısı gibi konuları işleyeceğiz.

Emme manifoldu

Otomobiliniz nefes alıyor. Tıpkı sizin gibi. Hava alır ve nefes verir, egzoz yapar. Ancak, hava, özellikle de içerdiği oksijen, vücudunuzda yaşamınız için önemli maddelerden biri olduğu gibi, arabanızın hayatını (veya en azından hareketini) sağlayan en önemli maddelerden biridir.

emme manifoldu

İçten yanmalı motorlu otomobillerde (ve pazara girmeye başlamış olan elektrikli otomobillere rağmen, çoğu otomobilde (melezler de dahil olmak üzere) hala içten yanmalı motorlara sahiptir), hareketi mümkün kılan şey, yanma odalarında meydana gelen bir dizi küçük patlamadır . Bu patlamaların yakıtı genelde benzindir. Ancak oksijen olmadan patlamalar mümkün olmaz ve yanma gerçekleşmez. Motorun çalışması için, aracınızın silindirlerinde uygun hava ve yakıt karışımı olmalıdır.

Emme ve Egzos manifoldları

Emme manifoldunun görevi

Bir araba vücudunuza benziyorsa, Motoru vücudun kalbi , emme manifoldu akciğeridir diyebiliriz. Emme manifoldu, motora gelen havayı silindirlerin her birine eşit olarak dağıtan bir dizi tüptür; Doğru miktarda hava doğru miktarda gaz karıştırabilir.

emme manifoldunun görevi

Çoğu içten yanmalı motor dört zamanlı bir proseste çalışır ve ilk vuruş sırasında (emme girişi adı verilir) emme manifoldundaki hava, bir vana veya valf vasıtasıyla her bir silindire emilir. Bu emme valfleri daha sonra diğer üç vuruş (sıkıştırma, yanma ve egzoz) için kapanır ve döngü baştan başlayınca yeniden açılır. Her emme stroku için valf açıldığında yeterli havanın mevcut olduğundan ve her silindire diğerlerininki kadar hava geldiğinden emin olmaktan sorumlu olan emme manifoldudur.

Emme manifoldu sızıntı yaparsa ne olur?

Emme Manifoldu hava alırsa ne olur ?

Emme manifoldu kaçakları  yaygın değildir, ancak bazen gerçekleşir. Aslında Emme manifoldundaki bir sızıntının sonucunda havanın kaçması ve aracınızın silindirlerine daha az hava gelmesi beklenir. Ancak böyle olmaz. Tam tersine, manifoldun içindeki hava basıncı motoru çevreleyen ortam havasındaki basıncının altında olduğundan, manifold aslında sızıntının içinden ek havayı emer. Bu, silindirlere çok fazla hava atacak ve yanında sıkıştırılabilecek benzinin miktarını azaltacak ve bu da daha az etkili yanma sağlayacaktır.Yani emme manifoldu hava alırsa motorunuzun verimi düşecektir.

Bu küçük patlamalardan biri aracınızın silindirlerinden birinde gerçekleştiğinde krank milini çevirdiğini unutmayın. Çok fazla hava ve yanma işlemi için yeterli benzin yoksa, patlamalar daha zayıflayacak ve krank milini çevirmek için motorunuz daha fazla çalışacaktır. Dolayısıyla, gaz pedalına her bastığınızda aracınızın daha yavaş tepki gösterdiğini fark ederseniz, gaza basıyorum araba gitmiyor ya da . gaza basıyorum ama araba geç algılıyor diyorsanız, emme manifoldundaki bir sızıntı suçlu olabilir.

Emme manifoldu arızası nasıl anlaşılır?

Ancak, arabadaki performans düşüklüğünün diğer olası nedenleri de var. Aracınızın hızlanma isteksizliğinin manifoldundaki kaçaktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını nasıl anlarsınız? Bir yöntem sadece motorunuzu dinlemektir. Otomobiliniz size bir sorun olduğunu söylemeye çalışıyor olabilir, bu yüzden bir an duraklatın ve ne dediğini anlamaya çalışın. Aslında, ara vermeniz gerekecek, çünkü genellikle motoru rölantide çalışırken duyabilirsiniz. Motor rölantide iken tıslama, ıslık çalma gibi sesler geliyor olabilir. Motorun durması çok yavaş gerçekleşebilir. Veya, aracın ateşlemesini kapattığınızda, bir süre daha çalışmaya devam ediyor olabilir. Bunların hepsi emme manifoldu sızıntısı belirtileri olabilir.

emme manifoldu arıza sızıntı kontrolü

Emme manifoldunda kaçak-sızıntı kontrolü

Bazı uzmanlar, motor rölantide çalışırken emme manifoldunun contalarına az miktarda marş sıvısı püskürtmeyi önerir. Buna motor, herhangi bir şekilde tepki verirse – örneğin çabuk hızlanarak – sızıntılardan sıvı akması. Tüm bu işaretler, bir oto tamircisine kesin bir kaçak kontrolü için bir ziyarette bulunmanız gerektiğini gösteren bir uyarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Hasan hüseyin dedi ki:

  Conta da cok az da olsa kacirma varsa bu cekisi etkiler mi. Ve arabam sogukken cok iyi cekisi ama isininca yani hararet normale dönünce cekisi düşüyor. Bunun emme manifold contasi ile alakasi olur mu. Bir de rolanti de hic dalgalanma yok. Ustaya gidince rolanti de dalgalanma olur diyor conta kaciriyor olsa.

 2. memet dedi ki:

  kardeş sorunu çözdün mü benimki de aynı problem var ısınınca düşüyor?

 3. süleyman dedi ki:

  özellikle motor ısındıktan sonra çekişin düşmesi ısı müşürü arızası olma ihtimali yüksektir. Bazen müşür eküye + yada – şekilde farklı değerler bildirdiği için yakıt hava karışımı optimum seviyelerde olmadığından ateşleme sağlıksız gerçekleşiyor. Bu da çekiş zayıflığı olarak karşımıza çıkabiliyor. inşallah arızanız bu dur. Ben de aynı sorunu yaşadım çok araştırdım, çok tamirciye gittim bulamadılar sebebini. başka bir ile misafir gittiğimde bir de buranın sanayisine gireyim diye düşündüm ve gittiğim ilk tamirci ısı müşüründen yapar değiştir dedi. Değiştirdiğim günden beri bu sıkıntıdan kurtuldum. Motor sıcakken hafif bir rampada 4 kişi arabayı 3000 devir ile yerinden kaldıramıyor stop ettiriyordum. Geçmiş olsun.

 4. Orhan dedi ki:

  Benim aracımda cekiş düşüşü var fakat 1 2 gündür gaz kokusu coğaldı. Lpg servisine gittiğimde monifot emme contasından kacırıyor dedi. başka bir usta da lpg beyninde dedi sormak istedigim, manifot emme contasından lpg sızdırır mı?

 5. Zafer dedi ki:

  Alacağım arabanın eksper raporunda motor emme manfoldunun altında terleme görülmektedir yazmaktadır bu sorun nedir büyük bir masraf gerektirirmi

 6. eren ural dedi ki:

  Merhaba.Fiat Doblo aracımın emme manifoldu delinmişti.Rölantide ya da giderken hiç farketmez gaza basarken tıslama şeklinde bir ses çıkartmaya başladı bir gün.Lifte kaldırıp baktığımızda plastik olan emme manifoldunun delindiğini gördük.Hem çekiş düştü hem de yakıt ciddi oranda artmıştı.Serviste parçayı söküp incelediğimizde ise ağzına kadar kurum dolu olduğunu görük.Hava muhtemelen geçecek yer bulamadığından çarptığı ilk yeri ısısı ile yakmış ve plastik özelliğini kaybedip delinmiştir.Bu olay 128.000 km deki bir aracın başına geldi.Halbu ki 123.000 km de yetkili serviste bakıma girmiş ve karbon clear da yapılmıştı.Sonuç olarak Dizel araçlarda 100.000 km sonrası emme manifoldu olayları tıkanmaya bağlı olarak gerçekleşebiliyor.Yetkili servis karbon clear ın bu temizliği tam olarak yapamayıp önlem amaçlı uygulandığını
  söylüyor.Anlayacağınız işin doğrusu 100.000 km deki bir aracın emme manifoldunun sökülüp de temizlenmesi aracın ömrü açısından daha faydalıdır..Saygılarımla

 7. Yasin dedi ki:

  Mrb ,arabam 2000 model seat leon . Arabam ışıklarda durdugumda ,vitesi boşa aldığımda , devir düşüp sürekli istop ediyordu. Gaz kelebeğini söküp temizledim bilgisayardan ayar yaptırdım. Bu seferde deviri surekli 1000 devirle 1500 devir arası dalgalanma yapıyor. Sizce sıkıntı neden olabilir.

 8. Erman dolaylar dedi ki:

  2004 ford connect 1.ve 2. Viteste pek belli olmuyor 3.4.5. viteste tıpkı bir tavşan gibi seke seke hızlana biliyor yakıt bi hayli fazlalaştı enjektörler yeni temizlendi bilgisayarda hiç bir sorun görünmüyorsizce ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Mehmet dedi ki:

   Slm benim araba 320 i benzinli benim arabada cekme poblemi var araba sanki gitmek istemiyor sorun neden olabilir selamlar

 9. Halim kosova dedi ki:

  Bmw e60 520i aracım devirde dalgalanma var ve aracım çekiş düştü duman atıyor. manifold hava aldığında duman atma yaparmı ve devir dalgalanma ornek giderken 1500 2000 devir arası gezme oluyor tekler gibi turbun yeni yapıldi bu ara da ondan olmaz ama bi hava alma var motorda monifolddan

 10. suat fikir dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Yardımcı olursanız sevineceğim türden bir sorunumu anlatacağım. 1998 model escort clx aldım 1 ay önce,rolanti valfi arızalı idi, tamirci devre dışı bıraktı, gaz kelebeğinden manuel atar yaptı rolanti düzeldi. Ama araç düşük viteslerde ileri atlama yapıyor, ileri uçacak gibi…4-5. viteslerde, ısındıktan sonra sorun yok. ama düşük viteslerde rahatsız eden durum ileri atlama, sarsmalar oluyor. Ve, sanki gücü azalıyor motor ısınınca, araç yüklü iken, gaza basıyorum, almıyor gibi, çekiş düşüyor. Dün 5. viteste 90 km hız ile giderken, araç stop etti. Başka tamirciye gittim, rolanti valfinden dedi, anlam veremedim ona. sorun ondan olabilirmi? Emme manifoltundan olduğunu düşünüyorum ben, yanılıyormuyum? Emekli bir vatandaşım, tamircilere vereceğim fazladan param yok 🙂 yardım ederseniz minnettar olurum.

 11. ersin dedi ki:

  bnm aracım lpgli marşa basdıgım zaman emme manifoldu yerinde patlama sesi ve duman atarak çıkıyor ve istop ediyor nedeni ve çözümü nedir.

 12. Mehmet dedi ki:

  Zafer Bey, üstünden çok zaman geçmiş gerçi ama sorunuza yanıt alabildiniz mi? Emme manifoldundaki terleme nedenmiş?