krank mili nasıl yapılır

krank mili nasıl yapılır

makine eğitimi Nasıl yapılır?  kategorisinde bu yayınımızı krank miline ayırdık. Krank mili nasıl yapılır merak edenler için hazırlanmış videolar krank millerinin üretim yöntemlerini  ve imalat  süreçlerini aşağıdaki videolarda bulabilirler .

Krank mili nasıl yapılır ? Krank mili imalatı

Krank milin görevi pistonlardan gelen doğrusal hareketi dairesel harekete çevirmektir. Eksantrik yapıları sebebiyle bu görevi başarıyla yerine getirirler.

Krank mili motorlu taşıtların en önemli parçalarındandır. Son derece hassas imal edilmeleri gerekir. İmalat süreci sadece döküm ve talaşlı imalat ile kalmaz. Sürekli olarak titreşim altında çalışacağı ve hassas bir yatağın içinde dönerek çalışacağı için yüksek aşınma mukavemeti gerekir. Bunun için krank miline bir takım ısıl işlemler uygulanır ve ideal malzeme özelliğine ulaşması sağlanır.

krank mili imalatının aşamalarını bu videoyla öğrenebilirsiniz.

Krank mili, eksantirik bir mildir .Görevi pistonların yaptığı doğrusal hareketi dairesel harekete çevirmektir.

Krank mili büyük çoğunlukla dövme yöntemi ile üretilir .Krank milleri ya kalıpta sıcak preste dövülerek veya dökümle elde edilirler. Dökme krank millerinin formları dövme krank millerine göre zorlamalara karşı da­ha uygun yapıdadır ve daha dayanıklıdır. Biyel kolunun çalışacağı bölgeleri talaşlı imalatla hassas bir şekilde işlenir.

Genellikle düşük alaşımlı çelikten imal edilir.Döküm yoluyla üretilen krank mili Küresel grafitli dökme demirle de üretilir.Malzemenin özellikleri aşınmaya,erğimeye ve burulmaya karşı dayanımlı olmasıdır. Krank miline yataklık eden kaymalı yataklar (krank mili yatağı) ise mikrokaynamaları engellemek için pirinçten imal edilir.

krank mili animasyonu

Krank milinin işlenmesi bittikten sonra dayanımı ve muylularının aşınma direnci için bir takım ısıl işlemlerden geçirilir. İlk önce ıslah denilen işlem yapılır. Islah işleminde önce krank mili tavlanır.Daha sonra şoklama (su verme) işlemi yapılır. Ardından 600 derecede menevişleme yapılır ve tekrar su verilir.

Krank milinin yüzey sertleştirilmesi için ise dış yüzeyleri elektrik akımı yardımı ile (endüksiyon sertleştirmesi) ısıtıldık­tan sonra şoklanır.

krank mili nasıl yapılır konulu yine başka bir video

krank mili nasıl yapılır konulu yine başka bir video

Krank mili imalatında talaşlı İmalat , taşlama, ovalama, ısıl işlemler, indüksiyon sertleştirme, nitrojen kaplama, tuz banyosu, nitrojen kaplama işlemleri gibi imalat metodları da kullanılabilmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.