Konik dişli çark kullanım alanları. Konik dişliler nerede kullanılır

Konik dişli çark kullanım alanları. Konik dişliler nerede kullanılır

Makine elemanları bölümündeki bu yayınımızın konusu Konik dişliler nerede kullanılır? olacak. Konik dişlinin kullanıldığı yerler konusunu örneklerle işlemeye çalışacağız. Konik dişli çark kullanım alanları itibarı ile makine sektöründe yer alanlar için oldukça önemli bir yere sahiptir. Hareket ve kuvvet iletiminin söz konusu olduğu pek çok yerde karşımıza çıkabilir.

Konik dişli çark kullanım alanları

Konik dişliler, bir dişli sistemindeki tahrik yönünü 90 derece değiştirmek için kullanılabilir.Buna  İyi bir örnek olarak el matkabının ana mekanizması olarak gösterilebilir. Matkap tutacağı dikey yönde döndürüldüğünden, konik dişliler sayesinde mandren yatay bir eksen etrafında döner.

konik dişli çark nerede kullanılır el matkabı
el matkabının çizimi
konik dişliler nerede kullanılır el matkabı
El matkabı

Her türlü hareket ve güç iletiminde dönme yönünün değiştirilmesi

konik dişliler nerede kullanılır hareket iletimi

Yukarıdaki sistemde motordan alınan dairesel hareketin(1), dönme eksenini değiştirerek(2) zincir vasıtasıyla(3) iletimini görüyoruz.

konik dişli çark nerelerde kullanılır lokomotif

Yukarıdaki resimde ise eski bir lokomotif dizaynından alınmış bir görüntüyü görüyoruz. Motordan alınan hareketin tekerlere iletiminde yine konik dişli çarklar kullanılmış.

konik dişli savaş topu mekanizması istanbul deniz müzesi
20.yy başlarında imal edilmiş, kuyruktan dolma çelik, yivli alman Krupp savaş topu mekanizmasından görünüm (İstanbul Deniz Müzesi)

Konik dişliler nerede kullanılır

Mekanik Garaj Kapıları

Elektrikli garaj kapıları, kapıyı döndürmek veya açmak için sevk dişlilerini kullanır. Dişliler birbirine dik açılı olarak yerleştirilir ve dikey bir kuvvetin yönünü yatay bir kuvvete çevirir.

konik dişli nerede kullanılır dişli kutusu

Aşağıda ise yukarıda gördüğünüz sistemin hareketli animasyonunu izleyebilirsiniz.

Motorlu taşıt şanzımanları

konik dişlini kullanıldığı yerler mitsubishi şanzımanı
Mitsubishi bir otomobile ait şanzıman

Diferansiyel Dişli sistemi

Otomobiller, bir girişten iki çıkış sağlamak için diferansiyel dişli sistemleri kullanır.Diferansiyel tahrik tertibatı, en azından üç adet konik dişli içerir ve bu tertibat tork iletmek için mükemmel bir şekilde çalışır.

konik dişllerin kullanıldığı yerler diferansiyel

Resimlere tıklayıp yakından inceleyebilirsiniz

konik dişli çark nerede kullanılır diferansiyel
Konik dişli çarkın kullanım alanlarına en güzel örnek diferansiyel dişli sistemidir.
konik dişli kullanım alanları diferansiyel

Helikopter şanzumanı ve dişli kutusu

Konik dişliler çoğunlukla hareketin iletilmesinde eksen değişikliği amacıyla (Yatay eksendeki dönmenin dikey eksende dönmeye çevrilmesi ya da tam tersi)kullanıldığını biliyoruz. Bunun en güzel örneğini helikopterlerde görürüz.

konik dişliler nerede kullanılır helikopter pervane

Konik dişliler nerede kullanılır konusuna bir diğer örnek de helikopterler. Helikopter pervanelerindeki hareketlerin oluşması için motordan alınan hareketin ekseninin değişmesi gerekiyor. Burada da konik dişli çarklar devreye giriyor.

Konik dişli çark kullanım alanları helikopter

Aslında gerçek bir helikopterin pervane mekanizması çok daha fazla karışık olmasına karşın yukarıdaki model helikopterin parçasından alınmış görüntüde konik dişli kullanıldığını görüyoruz.

konik dişli çark nerede kullanılır-helikopter-şanzıman
helikopter kuyruk şanzımanının teknik resmi

Yukarıdaki resimde ise helikopter kuyruk şanzımanının teknik resmini görüyoruz. 2 ve 3 numaralı parçaların birlikte çalışan konik dişliler olduğuna dikkat çekelim.

Motosiklet motorları

konik dişli kullanılan yerler motosiklet motoru
Manx  motosiklet motorunda konik dişlilerin kullanımı

Dikiş makinesi

dikiş makinesinin içi ve mekanizması

Yukarıdaki resimde ise singer dikiş makinesinin mekanizmasını görüyoruz.Burada konik dişli çifti kullanılmış. Resme tıklayıp yakından inceleyebilirsiniz.


Görüldüğü üzere konik dişliler günlük hayatımızda kullandığımız pek çok makinenin çalışma sisteminde yer alabiliyorlar. Eğer bir yerde dönme hareketi varsa ve bu hareket başka bir yere ekseni değiştirilerek iletiliyorsa burada konik dişlinin varlığından söz edebiliriz. Kim bilir belki de bundan emin olmak için yukarıdaki resimlerde olduğu gibi içini açıp bakabiliriz de.

Bu yayınımızda Konik dişliler nerede kullanılır? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Elbette konik dişlinin kullanıldığı yerler burada verdiğimiz örneklerle sınırlı değil. Konik dişli çarkın kullanım alanları tahmin edileceği üzere oldukça geniş. Bu konuda bir parça ufkunuzu açabildiysek ne mutlu bize.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.