KILAVUZ ÇEKME Nasıl Yapılır. Kılavuz Nasıl Çekilir?

KILAVUZ ÇEKME Nasıl Yapılır. Kılavuz Nasıl Çekilir?

Makine eğitim sayfalarımızda , İmalat işlemleri kategorisinde  kılavuz çekme konusu ile birlikteyiz.Kılavuz çekme nasıl yapılır.Kılavuz çekme işlem basamakları konularını işleyeceğiz .

Kılavuz çekme

İç vida dişleri kılavuz vasıtasıyla elle veya makinada açılabilir. Üretilecek parça miktarına, istenen hassasiyete ve yüzey kalitesine göre, çeşitli imalat metodları uygulanabilir.

iç vidaların açılması için ilk önce, çekirdek deliklerinin delinmesi gerekir. Metrik ISO-vida dişi için çekirdek deliğinin çapı (matkap çapı), vida dişi çapın dan diş adımının çıkarılmasıyla elde edilen değere karşılık eder .

Elle Kılavuz çekme

1- Kılavuz çekme işlemi için önce kılavuz çekilecek deliğin uygun çapta delinmesi gerekir.

BKNZ : KILAVUZ ÇEKME İÇİN MATKAP ÇAPI TABLOSU

2 – Kılavuz çekilecek deliğin ağzının havşa matkabı ile  havşalanmış olması gerekir .

kılavuz kolu

3- Kılavuz çekme için uygun kılavuz takımı ve  kılavuz kolu seçilir .

4- Kılavuz takımı içerisinde ilk olarak deliğe salınacak  kılavuz (Ön kılavuz seçilir)

kılavuz takımında 1 numaralı kılavuzun bulunması

Kılavuzların üzerinde salınış sırasını göstermek üzere çizgiler bulunur. Kılavuzlar çizgi sayısına göre sırayla kullanılır. Bazılarında 3. kılavuzun çizgisi olmaz. Hiçbirinde çizgi yoksa, kılavuz takımındaki kılavuzların dişlerine ve uç pahlarına bakılır. Ucu en konik ve dişleri en silik olan birinci. Buna göre diğerleri de 2. ci ve 3. cü olarak salınır.

3 Parçalı el kılavuz takımı Ön, Orta ve Bitirme kılavuzlarından meydana gelmiştir. Temiz, ölçüsünde bir vida dişi elde etmek ve herbir vida dişinin aşırı talaş yüklenerek zorlanmasından sakınmak için, talaş kaldırma işi bir takımın 3 kılavuzuna taksim edilmiştir.

Kılavuzun iyi bir şekilde ağızlayıp kesmesini sağlamak için, ucu konik yapılır. Bu koniklik, ön kılavuzda, yaklaşık olarak 5, orta kılavuzda 3,5 ve tamamlama kılavuzunda 2 vida dişi boyundadır. Kılavuzlar doğru sıra (ön, orta bitirme) takip edilerek kullanılmalıdır. Ancak bitirme kılavuzu, tam olarak açılmış vida dişini elde eder.

kılavuz nasıl çekilir

5- Kılavuz ,kılavuz koluna takılır .

Kılavuz çekme nasıl yapılır

Kılavuzun delik ekseninde salındığına emin olunmalıdır. Kılavuz parça yüzeyine dik bir şekilde deliğe yerleştirilir. Deliğin ağzına talaş almanın kolaylaşması için birkaç damla yağ damlatılır. Ardından kılavuz kolu hafif bir kuvvetle aynı anda hafif bir kuvvetle aşağı bastırılırken, bir yandan da saat yönünde döndürme hareketi yapılır.

elde kılavuz çekme

Kılavuz çekerken delik içinin yağlanması talaş almayı kolaylaştırır.

kılavuz çekme anlatım

Kılavuz çekme işleminde ilk ağızlatma önemlidir. Ağızlatma için kılavuzun parça yüzeyine dik durduğuna emin olun ve kılavuz kolunu kullanarak hafifçe bastırarak saat yönünde çevirin.

Kılavuz kolunu bıraktığınızda kılavuz parçaya tutunmuş ve düşmüyorsa ağızlatma işlemi başarılı olmuş demektir.

kılavuz çekme nasıl yapılır

6 – Kılavuzun ağızlaması sağlandıktan sonra yarım tur saat yönünde (Talaş alma)  ve ardından çeyrek tur ters yönde (İşlenen talaşın parçadan koparılması,kırılması)  çevirilir .

Bu işlem delik sonuna gelinceye kadar tekrarlanır.

kılavuzla vida açma

Kılavuzun tam eksenel yönde ağızlaması ve ilerlemesi gerekir. Kılavuzun kendi ekseni etrafında yaklaşık olarak dörtte bir devirle tekrarlanan geri çevirme işlemi sayesinde talaşlar kırılırlar ve taze yağlama yağı tekrar kesici kenarların üzerine ulaşır.

Kılavuz çekmenin yapılışı

7 – Aynı işlem 2 ve 3 numaralı kılavuzlarla da tekrarlanır . Kılavuz , parça içinde  çok az bir parmak kuvvetiyle bile rahat rahat dönerek ilerleyebilir hale gelinceye  kadar  bu  işleme devam edilir.

Kılavuz çekme nasıl yapılır video anlatım

Kılavuz Nasıl çekilir konusunda hazırlanmış videodan kılavuz çekmenin yapılışını izleyebilirsiniz.

Kılavuz çekme hakkında video

Makinada  Kılavuz çekme

Tornada, matkapta ve vida dişi açma makinalarında kılavuz çekilmesi esnasında, ekseni tam vida deliği ekseninde bulunan vida dişleri açılır. Orana uygun yüksek kesme hızları sayesinde, makinada kılavuz çekme, elle kılavuz çekmeye göre zamanı önemli ölçüde kısaltır.

makine kılavuzu

Makine kılavuzu

Matkap tezgahına bağlanan kılavuz çekme aparatında, müsadeli dönme momenti, vida dişinin büyüklüğüne ve malzemeye bağlı olarak ayarlanabilir. Ayar edilen vida dişi derinliğine erişildiğinde, aparat devir sayısı artırılan geri dönüş hareketine kendiliğinden otomatik olarak geçer.

Kılavuz çekme için matkap çapları

Aşağıdaki tabloda kılavuz çekme için diş dibi delik çapları verilmiştir.Diş dibi deliklerinin müsade edilen büyüklükte delinmesi gerekir. Bu, kılavuz çekilmesini kolay­laştırır ve kılavuzun kırılmasını önler.

kılavuz çekme için delik çapları matkap çapları

M3 için delik çapı 2.5     / M3 için matkap çapı 2.5
M4 için delik çapı 3.5     / M4 için matkap çapı 3.5
M5 için delik çapı 4.2     / M5 için matkap çapı 4 ya da 4.5
M6 için delik çapı 5.0      / M6 için matkap çapı 5
M8 için delik çapı 6.8     / M8 için matkap çapı 7
M10 için delik çapı 8.5   /  M10 için matkap çapı 8.5
M12 için delik çapı 10.2 /  M12 için matkap çapı 10 ya da 10.5
M16 için delik çapı 14.0 / M16 için matkap çapı 14
M20 için delik çapı 17.5 / M20 için matkap çapı 17.5
M24 için delik çapı 21.0 / M24 için matkap çapı 21

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Zafer Akyıldızoğlu dedi ki:

    Gayet güzel açıklayıcı bir sayfa olmuş.
    Emeğinize sağlık .
    Teşekkür ediyorum

  2. İhsan kuyucu dedi ki:

    M3 klavuz alüminyum üzerine çok kırılma yapıyor yardımcı olursanız sevinirim