Alüminyum Alaşımları Kullanım Alanları

Alüminyum Alaşımları Kullanım Alanları

Alüminyum alaşımları kullanım alanları

Malzeme bilgisi kategorisindeki bu yazımızda Alüminyum alaşımları kullanım alanları konusunu işleyeceğiz.Acaba Alüminyum alaşımları nerelerde kullanılır ?

alüminyum alaşımı trekking batonu

Alüminyum alaşımları malzemenin hafif ,sağlam ve paslanmaz olması gereken pek çok alanda tercih edilir. örneğin Trekking (Doğa yürüyüşü) batonları.

Hadde Alüminyum Alaşımları kullanım alanları

Mg – Si -Al : Şekil değiştirme ve polisaj kabiliyeti iyi, mukavemeti orta ve korozyona karşı dayanıklıdır. Uçak inşaatında, dekorasyon işlerinde, elektrik iletkilerinin imalinde kullanılır. Bu alaşımlar/Aludur 533. Anticaradal, Düralimün, K.. Legal, Polital, Silal V,  ticaret isimleri ile piyasada satılır.

alüminyum alaşımı otomobil jant


Alüminyum alaşımı Otomobil Jantı

Cu-Mn-Al

Yüksek değerde bir çekme mukavemetine sahiptir. Yüksek mukavemet aranan konstrüksiyonlarda, makine parçalarının, taşıt vasıtalarının, kaldırma düzeneklerinin, demiryolu vagonlarının imalinde kullanılır. Sertleşmiş durumda mukavemeti St. 52 çeliğinin mukavemetine erişir.

alüminyum alaşımları kullanım alanları audi A2

Audi A2 imalatından bir görünüm. Alüminyum alaşımları hafif ve sağlam yapıları sebebiyle otomobil imalatında da geniş yer bulmaktadır.

Cu- Ni -Al :Isıl işlem sonucunda oda sıcaklığında sertleşir. Sıcakta mukavemetini kaybetmez. Patlamalı motorların silindir kafaları ve pistonların imalinde kullanılır.

Cu- Al :Mukavemeti iyi olduğundan çok zorlanan parçaların üretiminde kullanılır. Bu alaşıma aynı zamanda Lautal Quali- taet 55 Allautal ismi verilir.

alüminyum bakır alaşımı al-cu kaynak teli

Yukarıdaki şekilde Al-Cu Alüminyum-bakır alaşımı kaynak teli görülmektedir.

Zn -Mg-Al :Bütün alüminyum alaşımlarından daha yüksek bir mukavemete sahiptir. Bundan dolayı da uçak inşaatında çok kullanılır.

Mg- Al : Deniz suyuna karşı dayanıklı olup çok yüksek mukavemete sahiptir.

alüminyum alaşımı kola kutusu

Bir meşrubat kutusu imal etseydik aradığımız şartlar şunlar olurdu : Paslanmazlık, Yüksek çekme dayanımı (Kalıpta şekillendirme için) , Hafiflik ,basınca dayanıklılık ve kimyasal maddelerden etkilenmeme.

Alüminyum magnezyum alaşımları basınca maruz kapların imalinde ve gemi inşaatında kullanılır. Korozyona karşı dayanıklıdır.

Al Mg 3 ve Al Mg 5 alaşımları gemi inşaatında geniş çapta kullanılır.

alüminyum magnezyum alaşımı al-mg gözlük çerçevesi

Yukarıdaki resimde Al-mg alaşımı bir gözlük çerçevesi görülmektedir.

Mg -Mn-Al : Deniz suyuna karşı mukavemetlidir. Bundan dolayı deniz vasıtalarının inşaasında kimya ve gıda sanayiinde çok kullanılır. Bu alaşım bundan başka Ks-Se- evvasser, Peraluman, duranalium Mg 25 ticaret işlemleri ile piyasada satılır.

Si-Al : Mukavemeti saf alüminyumdan yüksek ve korozyona karşı dayanıklıdır. Bu alaşıma SİLÜMİN adı da verilir.

Dökme Alüminyum alaşımları kullanım alanları

Cu-Al :  Döküm kabiliyeti iyidir.
Zn-Cu-Al : Mukavemeti saf alüminyumdan yüksektir
Cu -Ni -Al:  Al-Cu-Ni alaşımları , Silindir kafaları gibi sıcağa dayanıklı parçaların imalinde kullanılır.

alüminyum alaşımları kullanım alanları Al-Cu-Ni alaşımı silindir kafası

Si-Al :  Gayet mükemmel döküm özelliklerine sahiptir. Bu alaşıma silümin adı da verilir.
Si -Cu-Al Gayet iyi döküm özelliklerine sahiptir.

Si -Mg-Al Dizel motorlarının gövdesi ve dişli çark kutusu gibi yüksek mekanik zorlamalara maruz kalan parçaların imalinde kullanılır. Bu alaşım ayrıca “Silümin gamma” adını da alır.

Alüminyum alaşımları nerelerde kullanılır al-si-mg kaynak çubuğu

Al-Si-Mg alaşımı Argon kaynağı için kullanılan kaynak çubukları

Mg-al :  Deniz suyuna karşı dayanıklıdır.

AlMg3 Alaşımı: Deniz suyuna, kimyasal maddelere ve hafif alkoli çözeltilere karşı alüminyum ve diğer alaşımlardan daha fazla dayanıklıdır. Polisaj kabiliyeti iyidir. Gemi ve gemi makinalarının bazı kısımları, uçak inşaatı ve kimya endüstrisindeki döküm parçalarının imalinde kullanılır.

Al Mg 5 Alaşımı : Gayet iyi döküm özelliğine sahiptir.

AlMg 7 Alaşımı: Bu da gayet iyi döküm özelliklerine sahip bir alaşımdır. Kimyasal maddelere ve deniz suyuna karşı mukavemet sınırı yüksektir.

Mg -Mn-Al : Deniz suyuna karşı dayanıklıdır.
Mg -Si- Al:  Döküm kabiliyeti iyidir

İlgili Yazılar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.