Dünyanın en modern cnc tezgahları videoları 1-4

Dünyanın en modern cnc tezgahları videoları 1-4

Sayısal denetimli tezgahlar ilk olarak imalat piyasasına NC (Numerical Control) ifadesiyle girdiler. Bu tezgahlar kağıt üzerinde hazırlanan komutların delikli kartlara işlenerek ,delikli kartların tezgah tarafından okuması ve komutların işletilmesi esasına dayanıyordu.

Dünyanın en modern cnc tezgahları BÖLÜM 1

Dünyanın en modern cnc tezgah videoları bölüm 1

Şimdilerde kullanılan CNC ( Computer Numerical Control) tezgahları ise, ya tezgah ekranından girilen kodlar (G kodları) ya da CAM (Computer Aided Manufacturing) metodu ile bilgisayarda teknik resmi çizilen parçaların kesici takımları, takım yolları, işlem sırası, kesme hızı gibi verilerin tamamen bilgisayarda hazırlanıp tezgaha aktarıldığı yöntemle yapılmaktadır.

Dünyanın en modern cnc tezgah videoları BÖLÜM 2

Dünyanın en modern cnc tezgah videoları bölüm 2

Bir makineci için, kimileri otomotiv, kimileri uzay teknolojisinde kullanılan bu cnc tezgahları izlemek adeta bir zevk. Son derece hassas işlemlerin ve makine parçalarının üretildiği bu tezgahlar, makine imalat sektörünün gözbebeği seviyesindeler. Makine üreten bu makineleri aşağıda vereceğimiz videolarda izleyebilirsiniz.

 her ne kadar 3D yazıcılar ile talaşlı imalat sektörünün biteceği gibi teoriler sunulsa da. Yakın gelecekte talaşlı imalatın bitmeyeceğini, ancak tezgah ekranına girilen G kodları yerine CAM metodunun tercih edileceğini söyleyen makineciler de az değil. İrili ufaklı pek çok firma şimdiden CAM metodu ile üretime geçti bile.

Dünyanın en modern cnc tezgahları BÖLÜM 3

modern cnc tezgah videoları bölüm 3

Şimdilerde takım sıfırlama ve parça sıfırlama gibi işlemler tezgah üzerindeki problar vasıtasıyla yapılsa da, tezgah bünyesindeki algılayıcılar, sensörler vasıtasıyla bu işlemin daha da kolaylaşması da yaygınlaşmaya aday bir teknoloji.

Dünyanın en modern cnc tezgahları BÖLÜM 4

cnc tezgah videoları bölüm 4

Bu videolarda küçük tip cnc tezgahlar olduğu gibi ağır işlerde kullanılan devasa boyutlarda cnc tezgahları da yer alacak. Cnc tezgahların işlevleri, kaç eksenli olduğuna bağlı olarak artmaktadır. Günümüzde, önceleri yapılamaz gibi görünen, ya da birkaç tezgahta günlerce vakit harcanarak üretilebilen çok özel parçalar, çok eksenli tezgahlarda rahatça üretilebilmektedir.

Öyle ki bu çok eksenli tezgahlar ile, Cnc dik işlem tezgahlarına gereksinim bile azalmıştır. Klasik anlamda bir çok eksenli CNC torna tezgahının artık sadece dairesel işlemleri değil, düzlem yüzey işlemeyi de mümkün kıldığını görüyoruz.

İlgili Yazılar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.