CNC freze tezgahlarının yapısı

CNC freze tezgahlarının yapısı

Bu yayınımızda Cnc freze tezgahlarının yapısı , kayıt ve kızaklar ,fener mili montajı gibi konuları işleyeceğiz

Kayıt ve Kızaklar

bilyalı yatak

Tezgah tabla hareketlerini sağlayan ve tezgah tablasını taşıyan sistemlere kayıt ve kızak denir.
Klasik tezgahlarda tabla hareketleri elle veya elektrik motoru ile sağlanırken, CNC tezgahlarda tezgah hareketleri bilgisayar tarafından kontrol edilen özel servo motorları sayesinde yapılır. Bu şematik olarak Şekilde gösterilmektedir.
Klasik tezgahlarda tabla ve arabayı hareket ettirmek için ana millerde kare veya trapez vida kullanılır. Ancak vida ve somun arasındaki boşluk engellenemez. Operatör bunu bildiği için elle boşluğu aldıktan sonra talaş verir. Ayrıca somun ve mil vida yüzleri arasındaki sürtünme yüksektir. CNC tezgahlarda tüm hareketler bilgisayar tarafından yapıldığından bu boşluğun olmaması gerekmektedir. CNC tezgahlarda kare ve trapez vidalar yerine bilyeli yatak ve vidalar kullanılarak, kayma sürtünmesi yerine yuvarlanma sürtünmesi ile hareket gerçekleştirildiği için sürtünme miktarı en aza indirgenmiş ve klasik tezgahlardaki yüzey sürtünmesi yerine noktasal sürtünme gerçekleştirilmiştir. Bu durum Şekilde gösterilmektedir

Cnc freze fener mili

cnc fener mili

CNC freze tezgahlarında kesicinin dönme hareketini sağlayan parçasına fener mili denir. Fener mili üzerinde kayış ve kasnak sistemleri, soğutucu üniteleri ve elektrik motoru bulunur.
Tezgah fener mili çok önemli tasarım özelliği taşır.Fener milinin eğilme ve burulmaya karşı dayanıklı olması ve ekseni boyunca etki eden tüm eksenel kuvvetlere dayanacak sağlamlıkta olması gerekir.Bu nedenle fener mili çok iyi yataklanmalı ve titreşimi absorbe edecek (kaybedecek) özellikte dizayn edilip montajı yapılmalıdır. Yeterli olmayan destek yalnızca boyutsal hatalara değil, aynı zamanda kötü yüzey kalitesi ve titreşimlere neden olur. Şekilde komple montajlı bir fener mili görülmektedir.

 Fener mili montajı

cnc freze tezgahlarının yapısı

CNC freze tezgahlarının Tezgah millerine hareket veren motorlar AC (alternatif akım) ve DC (doğru akım) şeklinde tahrik edilirler ancak günümüzdeki tezgahların çoğunda DC motorlar kullanılmaktadır. Bunun nedeni devir kontrolünün voltaj girişinin değiştirilerek ayarlanabilmesi ve sabit bir kesme hızı sağlanabilmesidir. Fener milinin bir CNC freze tezgahındaki montajlı yerleşimi Şekilde verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.