Fanuc Cnc Torna Açılışı. Cnc Torna Nasıl Açılır

Fanuc Cnc Torna Açılışı. Cnc Torna Nasıl Açılır

Fanuc kontrollü cnc torna açılışı video anlatım. Teknik Öğretmen Ahmet Kaya tarafından gerçekleştirildi ve adım adım animasyonlar ve görsellerle desteklendi. Bu şekilde Cnc torna nasıl açılır öğrenmek isteyenler için ideal bir kaynak oluşturmak amaçlandı.

Cnc Torna Açılışı Resimli Anlatım

cnc tezgah kontrol paneli

power on tuşuna bastıktan sonra cnc tezgah aynen bilgisayarın açıldığı gibi hafızasında oluşturulmuş komutları işlemeye başlar ve gerektiğinde sizi olanlar bitenler konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve uyarılar vermek için CRT ekranı kullanır.

fanuc cnc torna kontrol paneli

Cnc tezgahın açılışında bir taraftan CRT ekran takip edilir. Olan bitenlerin normal olup olmadığı, ya da olağan dışı bir durumun gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için.

fanuc cnc crt ekran reset

Fanuc Cnc torna açılışında her şey normalse CRT ekranda karşımıza ilk çıkan mesaj bu olacaktır. PRESS RESET KEY. Yani RESET tuşuna basın.

fanuc cnc torna crt ekran ve tuşlar

CRT ekranın hemen yanıbaşında komut girişleri için bilgisayar klavyesi benzeri bir tuş takımı bulunur. RESET tuşunun konumu da yukarıda gösterilmiş.

cnc torna açılışı için adımlar

Cnc torna açılışında bir sonraki adım olarak CRT ekranda gözüken HYDSTART uyarısıyla karşılaşırız. Hidrolik sistemi çalıştırmak için HYDSTART tuşuna basmalıyız. HYDSTART butonunun CNC Kontrol panelindeki konumu yukarıda gösterilmiştir.

fanuc cnc torna nasıl açılır resimli
fanuc cnc punta geri tuşu

Cnc torna açılışının bir sonraki adımında ise punta geri tuşuna basacağız. punta geri tuşunun kontrol panelindeki konumu yukarıda verilmiştir.

fanuc cnc paneli status
fanuc cnc status ayna

Daha sonraki adımda torna aynasına hidrolik enerjiyi vermek için pedala basıyoruz. kontrol panel status kısmında ayna ışığının yandığını göreceğiz.

fanuc cnc torna mod select switch
fanuc cnc tornada mod select switch

Bir sonraki adımda ise taretteki kesicileri referans noktasına gönderiyoruz. Bunun için ilk önce mod select switch kısmında mandalı ZERO RETURN e getiriyoruz.

fanuc cnc açılışı resimli anlatım
fanuc cnc tornayı açma

Ardından yukarıda gösterilen kısımda +X ve +Z tuşlarına sırasıyla basıyoruz. Taretin bir yere çarpma ihtimaline karşı bu sıralamaya uymak önemli.

Bu adımların ardından Cnc torna tezgahı açılışını tamamlamış oluyoruz ve tezgah çalışmaya hazır hale geliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.