Dişi Kalıpların Montajı

Dişi Kalıpların Montajı

Kalıpçılık eğitimi bölümünde, önceki yayınımızda dişi kalıpları tanıtmış ve dişi kalıp boyutlarının hesaplanması nasıl yapılır görmüştük. Bu yazıda dişi kalıpların montajı nasıl yapılır inceleyeceğiz.

Dişi kalıplar tek parçalı veya çok parçalı yapılırlar. Tek parçalı dişi kalıplar, doğrudan kalıp alt plâkasına monte edilebileceği gibi kalıp alt plâkasına açılmış kanal içerisine de montaj edilmektedir.

Dişi kalıbın montajı
Dişi kalıbın kalıp alt plakasına doğrudan montajı

Yukarıdaki şekilde merkezden sütunlu bir kalıp setine doğrudan monte edilen bir dişi kalıp gösterilmektedir.

Dişi kalıpların montaj işleminde yeter sayıda bağlama cıvatası ve en az iki adet merkezleme pimi kullanılır.

Kalıp alt plâkasının kalın olduğu durumlarda, kalıp alt plâkası dişi kalıp boyutlarında boşaltılır ve bu boşluk içerisine dişi kalıp monte edilir.

yuvarlak dişi kalıp kesit resim

Yukarıdaki şekilde yuvarlak dişi kalıp ve Aşağıdaki şekilde ise dişi kalıbın kalıp alt plâkası içerisin­deki boşluğa montajı gösterilmektedir.

dişi kalıbın montajı

Parçalı dişi kalıpların montajı

işleme güçlüğü nedeniyle küçük boyutlu dişi kalıplar genellikle yuvarlak bo­yutlu ve parçalı yapılırlar. Bu parçalı dişi kalıplar yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi kalıp alt plâkasına açılan boşluk içerisine monte edilirler. Böylece kalıp alt plâ­kası dişi kalıbı taşıdığı gibi, ayrıca dişi kalıba çerçeve görevi de yapmaktadır.

parçalı kalıplar

Bazı durumlarda parçalı dişi kalıplar yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi çok parçalı ve dikdörtgen biçimli yapılırlar. Bu tip çok parçalı dişi kalıplar, sıkma pabuçları yardımıyla doğrudan kalıp alt plâkasına monte edilirler

dişi kalıbın kalıp alt plakasına montajı

Dişi kalıbın doğrudan kalıp alt plakasına montajı (yukarıda)

Yine işleme güçlüğü nedeniyle bazı parçaların kalıplanmasında ilâve parçalı dişi kalıplar kullanılır. İlâve parça, dişi kalıp içerisine açılan bir kanala yerleştirilir. Pim ve civatalarla tespit edilir.

ilave parçalı diş kalıp ve montajı

ilave parçalı diş kalıp ve montajı

İlgili Yazılar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.