Da Vinci’nin makineleri – Kurmalı araba

Da Vinci’nin makineleri – Kurmalı araba

Makine belgeselleri bölümünde Da Vinci’nin makineleri belgesel serisine ait kendi kendine giden araba konulu belgesel de diğerleri gibi oldukça özenle hazırlanmış ve ilgi çekici .Belgeselde iki grup Leonardo Da Vinci’ye ait makine çizimine detaylı çalışmalarla hayat veriyor ve gerçekte projenin çalışıp çalışmadığını  kontrol ediyorlar.Ayrıca iki grup çalışmalarını sergileyip birbiriyle yarışıyor.

Da Vinci’nin makineleri araba belgeseli izle

Da Vinci’nin kendi kendine giden arabası daha doğrusu yay kurmalı arabası günümüzdeki kurmalı oyuncak arabaların atası gibi görünüyor.Da Vinci’nin arabası da aşağı yukarı aynı sistemle (Zemberek yay-dişli çarklar)çalışıyor . Araba denilen kavramın bilinmediği ,tek taşıma aracının at koşumlarıyla çekilen tekerlekli kasa türü araçlar olduğu düşünülürse Da Vinci’nin arabasının zamanının epey uçuk ve yaratıcı bir projesi olduğu muhakkak .

Aşağıdaki Da Vinci’ye ait çizimde makinanın perspektif görünüşünü görüyoruz.

Leonardo da Vinci'nin makineleri araba eskiz

Leonardo’nun yaşadığı dönem çağına göre çok çok üst seviye fikirleri ve çalışmaları olsa da bunların bildiğimiz  kadarı ile pek azı hayata geçirilebilmiş. Bu özenli çalışmalar hep kağıt üzerinde kalmış.

Birisi kendisine aşağıdaki bilgisayar çıktısını gösterse ne düşünürdü acaba ? Ya da onun döneminde şimdiki teknolojik imkanlar olsaydı ? Çalışmalarını bilgisayar ortamında çok daha hızlı bir şekilde 3 boyutlu olarak şekillendirip çalışıp çalışmadıklarını test etme imkanı bulsaydı … Bunları düşününce onun adına üzülmemek elde değil .

Da Vinci’nin makineleri belgeselinden görüntüler

Da Vinci’nin notlarındaki çizimler iç mekanizmayı tam olarak anlatmıyor olsa da , günümüz mühendisleri iç mekanizmayı tahmin ederek tasarladılar.Günümüz tasarım-simulasyon  temelli bilgisayar yazılımları herhangi bir projenin çalışıp çalışmayacağı , hangi yüklere maruz kalacağı , yorulma noktasının neresi olacağı,kırılacaksa neresinden kırılacağı gibi bilgileri mühendislere sağlayabilmekte ve hatta projeyi gerçekte varmış gibi simulasyon ortamında canlandırabilmektedir.

Da Vinci'nin icatları araba

Da Vinci’nin projesi bilgisayar ortamında 3 boyutlu hale getirildiğinde ortaya çıkan manzara . Çizim hayat bulmuş gibi görünüyor.

Da Vinci'nin makineleri araba eskiz

Da Vinci’nin makineleri bilgisayar ortamında boyut kazanıyor

Da Vinci'nin makineleri proje

Belgeselden bir görüntü .Da Vinci’nin çalışmalarına gerçekten hak ettiği değeri vermeye çalışan ekibimiz çizimleri bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak tasarlarken

da vinci'nin makinaları kurmalı araba taslak resim

Leonardo’nun çiziminin bilgisayar yazılımı yardımıyla boyut kazandırılmış hali .Epey etkileyici görünüyor.

makine belgeselleri leonardo da vinci araba

Ekibimiz öyle ciddi bir çalışmaya imza atmış ki Da Vinci’nin çizimi adeta canlanıp kağıdın dışına çıkmış .

Da Vincinin makineleri hayat buluyor

tarihi makinalar da vinci'nin eserleri

Ekipler her türlü malzemenin ve araç gerecin mevcut olduğu atölyelerinde gerçek çizime çok yakın işler ortaya çıkarmak için malzeme seçiminde de titiz davranmışlar.

Makine belgeselleri da vinci'nin arabası

Her iki ekip de makineleri tamamladıktan sonra ilk etapta görsel olarak değerlendirmeye sunuyorlar.

Da vinci icatları araba belgesel

Makinelerin yarışı öncesi son kontrol ve hazırlıklar

Makine belgeselleri da vinci

Ve Start anı . Da Vinci’nin makinesi acaba çalışacak mı ?

Leonardo Da Vinci’nin makineleri arasında en çok ilgi çekenlerden biri olan bu alet bir oyuncağa benzese de, aynı mekanizmayı pek çok değişik uygulamada ve makinada kullanmanın mümkün olduğunu söylersek projenin büyüklüğü ve önemi konusunda daha iyi fikir sahibi olabiliriz .

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.