Teknik resimde kesit alma

Teknik resimde kesit alma

Teknik resim dersleri kategorisinde Bu yayınımızda, Teknik resimde kesit alma. kesit almanın amacı. İç kısımları delik veya oyuk olan karışık parçalarla, birlikte çalışan ve bir kısmi montaj (bazen tam montaj) teşkil eden parçalarda kesit almanın yapılışı, kesit düzlemi ve kesit alma mantığı işlenecektir.

Kesit alma

araba kesit resmi
  • Save

Birçoğumuz ,bize karmaşık gelen bir makinenin içini açıp çalışma sistemini anlamaya çalışmışızdır. Karmaşık makinelerin (Örneğin otomobil gibi) ortadan ikiye bölünmüş hallerini görebilseydik bu makinelerin çalışma sistemini daha iyi anlayabilirdik. Burada anlatacağımız kesit alma konusu tam da bununla ilgili. Teknik resim derslerinin belki de en zevkli konusudur kesit alma. Hayal gücümüze hitap eder ve geliştirir.

Kesit almanın amacı

1- İçinde delik, kanal vb bulunan parçaların yapısını daha anlaşılır kılmak :
Parçaların iç kısımları delik oyuk veya dış kısımları fazla girintili çıkıntılı olursa, bu tipten parçaları bir veya birkaç görünüşle belirtmek zor ,hatta çoğu durumda imkansızdır.

kesit alma valf
  • Save

Böyle resimlerde dolu çizgiler yanında görünmeyen kenarlarla ilgili olarak çizilen kesik çizgiler karışıklığa sebep olacağından, parçanın anlaşılması zorlaşır. Bu bakımdan kesik çizgilerle dolu bir resim çizimi yerine, parçaların uygun bir düzlem boyunca (bu genellikle bir simetri düzlemidir) kesidi alınır.

düz dişli kesit animasyon
  • Save

Ölçülendirmeyi kolaylaştırmak :
Yukarıdaki şekilde bir düz dişli çarkın perspektif görünümü ve dişlinin elemanlarını ölçülendirebilmek için  gereken kesit alma düzlemi gösterilmiştir. Bu şekilde düz dişli tam ortasından simetrik biçimde kesildiğinde dişli göbeğini, kama kanalını, diş dibi çapı ve diş üstü çapını göstermek ve ölçülendirmek çok daha kolay olacaktır.

Teknik resimde kesit alma

Kesit Alma : Bir parçanın iç kısımlarını veya detaylarını açıklamak üzere imajiner bir düzlemle kesilmesidir.

Kesit düzlemi: Kesitin alındığı varsayılan düzlem veya düzlemleridir.

Kesit Görünüş veya Kesit: Bîr parçanın veya elemanlar grubunun  mekanizmanın) iç kısımlarını açıklamak üzere uygun bir kesit düzlemi ile kesildiği varsayımına göre kesit düzleminin önündeki kısım atılarak geri kalan kısmın bazı kurallara göre çizilmiş bir görünüşüdür. Diğer bir deyimle kesit alma yolu ile elde edilen görünüşe kısaca kesit denir.

Kesit Alma nasıl yapılır?

Kesit almak için, tanımlarda da belirtildiği gibi bir parçanın bir düzlem (veya düzlemler) boyunca kesildiği varsayılarak parçanın kesit düzlemi önünde kalan kısmı atılır ve geri kalan kısmın söz konusu kesit düzlemindeki dik izdüşümü çizilir.

perspektif
  • Save

Bu çizimde, görünen kenarlara ait bütün çizgiler dolu çizilir ve kesit düzlemi ile kesilen bölgeler taranır, Örnek olarak yukarıdaki şekilde perspektifi  verilmiş olan parçanın A-A simetri ekseni boyunca kesitini almak için, önce  A-A simetri ekseninden bir kesit düzlemi geçirildiği varsayılır.

kesit düzlemi
  • Save

Parçanın önde kalan kısmı atılır ve geri kalan kısmı yalnız bırakılarak bu kısmın kesit düzlemine dik görünüşü çizilir. Kesit düzlemi ile kesilen ve malzeme dolu bölgeler genellikle 45° lik tarama çizgisi ile taranır

kesit alma nasıl yapılır
  • Save
  • Save

kesit alma mantığı

Yukarıdaki şekilde de anlaşılacağı gibi kesit alma işleminde bir kesit düzleminin parçayı giyotin gibi ayırdığı farz edilir. Testere ile kesilmiş gibi düşündüğümüzde tarama çizgileri ile taranacak yerler testerenin parçaya dokunduğu bölgeler olacaktır.

Teknik resimde genellikle yukarıdaki gibi üç boyutlu gösterimler yerine 2 boyutlu gösterimler yapılır. 2 boyutlu gösterimde , yukarıdaki animasyonda gördüğünüz ayrılıp giden parçayı değil de kalan parçayı çizeriz. (Aşağıda)

teknik resimde kesit alma nasıl yapılır
  • Save

Kesit almada A-A harflerinin (A-A kesiti) anlamı nedir ?

Genellikle ön görünüşler kesit gösterilir. (Yukarıdaki resimde olduğu gibi ) . Üs görünüşte ise kesit düzleminin parçayı nasıl ve nereden ayırdığı, A – A  şeklinde harflerle ifade edilmiş. Kesit alırken büyükçe bir testere ile parçayı ayırdığımızı farzetmiştik. A-A harfleri burada testerenin iki ucunu ifade eder.

Teknik resimde her zaman A-A kesiti olmayabilir. Bazen karmaşık parçalarda ikinci bir kesit düzlemi de kullanılabilir ve bu kesit düzleminde ise B-B harfleri kullanılır.

Kademeli kesitlerde (kesit düzleminin dosdoğru olmadığı durumlarda) A-B-C-D şeklinde ifade edilen kesit düzlemi de kullanılır. Kademeli kesit konusuna diğer yayınlarda yer verilecektir.


Bu yayınımızda teknik resimde kesit alma konusunu işledik. Kesit almanın amacı. kesit alma nasıl yapılır.kesit düzlemi nedir. Kesit alma mantığı gibi detaylar üzerinde durduk. Kesitlerle ilgili diğer bilgiler sonraki için ”İlgili konular” bölümüne göz atınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copy link