menu search
brightness_auto
more_vert

User32.dll Bulunamadı.
user32.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir
[dosya  yolu]\user32.dll bulunamıyor.
user32.dll dosyası eksik.
[UYGULAMA] başlatılamıyor. Gerekli bir bileşen eksik: user32.dll. Lütfen [UYGULAMA] uygulamasını tekrar yükleyin


Bu hatalar neden olur. Çözümü nedir?

1 cevap

more_vert
tarafından

User32.dll Bulunamadı veya Eksik Hatası Neden Olur?

User32.dll hataları, Windows tarafından grafiksel kullanıcı arabirimlerini düzgün bir şekilde görüntülemek için gereken önemli bir sistem dosyası olan user32 DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır  .

Bazı durumlarda, user32.dll hataları bir  kayıt defteri  sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu ve hatta bir  donanım  arızasını gösterebilir.

User32.dll Bulunamadı veya Eksik Hatasının Çözümü

Bu adımları, daha kolay çözümlerle başlayan, sunuldukları sırayla çalışın:

user32.dll dosyasını bir "DLL indirme" web sitesinden indirmeyin. Bu dosyanın bir kopyasına ihtiyacınız varsa, onu orijinal, yasal kaynağından almanız en iyisidir.

1- user32.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusu'ndan geri yükleyin . "Eksik" bir user32.dll dosyasının en kolay olası nedeni, onu yanlışlıkla silmiş olmanızdır.

Bunun olduğundan şüpheleniyorsanız ancak Geri Dönüşüm Kutusu'nu zaten boşaltmışsanız, dosyayı ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz . Sadece dosyayı sildiğinizden (antivirüs programınızı değil) ve bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından emin olmanızı sağlar .

2- Hata nedeniyle Windows'a normal şekilde erişemiyorsanız, bu adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows'u Güvenli Modda başlatın.

3- Tüm sisteminizde bir virüs/kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın . Bazı user32.dll hataları, bir virüs veya bilgisayarınıza bulaşan ve DLL dosyasına zarar veren başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilgili olabilir. Gördüğünüz hatanın, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.

4- Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme'yi kullanın . user32.dll hatasının önemli bir dosya veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

5- user32.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc/scannow Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırın . Bu dosya Microsoft tarafından sağlandığından,  Sistem Dosyası Denetleyicisi  aracı onu geri yüklemelidir.

Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Orijinal user32.dll dosyasını geri yüklemek, bu DLL hatasına olası bir çözümdür.

6- user32.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin . Belirli bir programı kullandığınızda hata oluşursa, programı yeniden yüklemek dosyayı değiştirmelidir.

Hangi programın hatayı gösterdiğinden emin değilseniz  , şu anda user32.dll'yi kullanan tüm programların bir listesini almak için Komut İstemi'ne tasklist /m User32.dll komutunu girin. Bunlardan biri bir zil çalabilir ve sizi yeniden yüklemeyi denemeniz gereken programa yönlendirebilir.

7- Mevcut Windows güncellemelerini yükleyin . Birçok hizmet paketi ve diğer düzeltme ekleri , bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının bazılarını değiştirir veya günceller. user32.dll dosyası bu güncellemelerden birine dahil edilebilir.

8- user32.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin . Örneğin, bir 3D video oyunu oynarken "user32.dll dosyası eksik" hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin .

Bu dosya video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir - bu sadece bir örnekti. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra user32.dll hataları başlarsa , sürücüyü önceden yüklenmiş bir sürüme geri alın.

9- Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin . Donanım sorunlarını gidermenin çoğunu son adıma bıraktık, ancak bilgisayarınızın belleği ve sabit sürücüsünün test edilmesi kolaydır ve başarısız olduklarında user32.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir.

Donanım testlerinizin herhangi birinde başarısız olursa , belleği veya sabit sürücüyü mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

10- Windows kurulumunuzu onarın . Yukarıdaki bireysel sorun giderme önerileri başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışma sürümlerine geri yüklemelidir.

11- Kayıt defterindeki user32.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Bir kayıt defteri temizleme programı , hataya neden olabilecek geçersiz user32.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir.

12- Temiz bir Windows yüklemesi gerçekleştirin . Bu, sabit sürücüdeki her şeyi silecek ve yeni bir Windows kopyası yükleyecektir. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri hatayı düzeltmezse, bir sonraki eylem planınız bu olmalıdır.

thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme

İlgili sorular

Bilişimci tarafından soruldu 84 kez görüntülendi
1 cevap
Bilişimci tarafından soruldu 180 kez görüntülendi
1 cevap
Bilişimci tarafından soruldu 142 kez görüntülendi
1 cevap
Bilişimci tarafından soruldu 92 kez görüntülendi
1 cevap
Bilişimci tarafından soruldu 84 kez görüntülendi
1 cevap
...