menu search
brightness_auto
more_vert

 Gdiplus.dll Bulunamadı
gdiplus.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
[PATH]\gdiplus.dll bulunamıyor
gdiplus.dll dosyası eksik.
[UYGULAMA] başlatılamıyor. Gerekli bir bileşen eksik: gdiplus.dll. Lütfen [UYGULAMA] uygulamasını yeniden yükleyin.


Bu hatalar neden olur. Nasıl düzeltilir?

1 cevap

more_vert
tarafından

Gdiplus.dll Bulunamadı veya Eksik Hatası Neden Olur?

Gdiplus.dll hataları, gdiplus DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır . Bazı durumlarda, bu hatalar bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu ve hatta bir donanım arızasını gösterebilir.

Bu hata mesajları, belirli programları kullanırken veya kurarken, Windows başlatıldığında veya kapatıldığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir.

Gdiplus.dll Bulunamadı veya Eksik Hatası Nasıl Düzeltilir

Sorunu gidermek için bu adımları burada listelendikleri sırayla izleyin.

gdiplus.dll dosyasını bir "DLL indirme" web sitesinden indirmeyin. Bu dosyanın bir kopyasına ihtiyacınız varsa, onu orijinal, yasal kaynağından almanız en iyisidir.

1- gdiplus.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusu'ndan geri yükleyin . "Eksik" bir gdiplus.dll dosyasının olası en kolay nedeni, onu yanlışlıkla silmiş olmanızdır.

Gdiplus.dll'yi yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusu'nu zaten boşaltmışsanız, ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz (yalnızca onu silenin siz olduğunuzdan emin olun) . antivirüs programı, çünkü güvenli değildi).

2- gdiplus.dll hatası nedeniyle Windows'a normal şekilde erişemiyorsanız, bu adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows'u Güvenli Modda başlatın.

3- Tüm sisteminizde bir virüs/kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın . Bazı gdiplus.dll hataları, bilgisayarınıza bir virüs ya da DLL dosyasına zarar veren başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilgili olabilir. Gördüğünüz hatanın, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.

4- Platform SDK Yeniden Dağıtılabilir: GDI+'yı indirin ve yükleyin, ancak yalnızca Windows XP veya Windows Vista kullanıyorsanız. Windows 7 ve sonraki sürümleri için benzer bir çözüm için aşağıdaki 7. Adıma bakın.

Bu ücretsiz yazılım paketi, gdiplus.dll DLL dosyasının orijinal kaynağıdır, bu yüzden bunu Vista ve XP'de denediğinizden emin olun. Bu DLL hatasının en olası çözümü gdiplus.dll dosyasını sağlayan programı yeniden yüklemektir.

5- Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme'yi kullanın . gdiplus.dll hatasının önemli bir dosya veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme  sorunu çözebilir.

6- gdiplus.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin . Örneğin, bir 3D video oyunu oynarken "gdiplus.dll dosyası eksik" hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin .gdiplus.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir - bu sadece bir örnekti. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra gdiplus.dll hataları başlarsa , sürücüyü önceden yüklenmiş bir sürüme geri alın.

7- Windows 7 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyorsanız, gdiplus.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc /scannow Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırın.

Bu DLL dosyası Microsoft tarafından en azından Windows'un daha yeni sürümlerinde sağlanır, bu nedenle henüz yapmadıysanız Sistem Dosyası Denetleyicisi aracını denediğinizden emin olun.

8- Mevcut Windows güncellemelerini yükleyin . Birçok hizmet paketi ve diğer düzeltme ekleri , bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının bazılarını değiştirir veya günceller. gdiplus.dll dosyası bu güncellemelerden birine dahil edilebilir.

9- Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin . Donanım sorunlarını gidermenin çoğunu son adıma bıraktık, ancak bilgisayarınızın belleği ve sabit sürücüsünün test edilmesi kolaydır ve başarısız olduklarında gdiplus.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir.

Donanım testlerinizin herhangi birinde başarısız olursa , belleği veya sabit sürücüyü mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

10- Windows kurulumunuzu onarın . Yukarıdaki tek tek gdiplus.dll dosyası sorun giderme önerileri başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışma sürümlerine geri yüklemelidir.

11- Kayıt defterindeki gdiplus.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı , DLL hatasına neden olabilecek geçersiz gdiplus.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir.

12- Temiz bir Windows yüklemesi gerçekleştirin . Bu, sabit sürücüdeki her şeyi silecek ve yeni bir Windows kopyası yükleyecektir. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri gdiplus.dll hatasını düzeltmezse, sonraki adımınız bu olmalıdır.

Bu adım sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir, bu nedenle bu adımdan önceki bir sorun giderme adımını kullanarak hatayı düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme

İlgili sorular

1 cevap
Bilişimci tarafından soruldu 84 kez görüntülendi
1 cevap
Bilişimci tarafından soruldu 164 kez görüntülendi
1 cevap
1 cevap
1 cevap
...