SOLIDWORKS dersleri ileri seçim teknikleri

SOLIDWORKS dersleri ileri seçim teknikleri

Solidworks İleri Seçim Teknikleri

Montajlarla çalışırken Solidworks yazılımı iki yetenek sağlar. Bu yetenekler montaj parçalarını seçerken esneklik sağlar. Bunlar “İleri Parça Seçme” (Advanced Component Selection) ve “İleri Göster/Gizle” (Advanced Show/Hide) olarak adlandırılır.
İleri Parça Seçme bir kriter belirlemenizi ve bu kritere bağlı olarak montaj parçalarının seçilmesini sağlar. Bu fonksiyon Tools menüsünün altındadır. Bu fonksiyonun nasıl kullanıldığına dair bazı örnekler şunlardır:

 • Tüm iç montaj parçalarını kaldıran bir konfigürasyon oluşturun (bu performansı arttırmak için yapılacaktır)
 • Montaj içindeki bütün bağlayıcıları seçin (bu fonksiyonu, tüm bağlayıcıları kapatan ya da açan bir konfigürasyon oluşturmak için de kullanabilirsiniz)
  Aşağıdaki özellikler SolidWorks tarafından tanımlanır ve seçim kriteri olarak kullanılabilirler:
 • Parça kütlesi – SW Özel (sayısal)
 • Parça hacmi – SW Özel (sayısal)
 • Parça bir iç detay – SW Özel (Boolean)
 • Konfigürasyon adı – SW Özel (string)
 • Dosya adı – SW Özel (string)
 • Custom özellikle montaj parçası seçme. Şekil 1’de gösterilen örnek bir custom
  özellik olan MakeOrBuy = Buy ile montaj parçası seçmeyi göstermektedir. Diğer bir örnek de “Vida” içeren tanım ya da dosya adı ile montaj parçası aramak (SW özelliği) olacaktır. Bu, tüm vidaları, bu özelliklerin “Vida” string’i içermesi varsayımına dayanarak seçecektir.
 • Seçimi tanımlamak için çoklu kriter kullanın. Şekil 1’de gösterilen örnek, montajın içindeki satın alınan tüm parçaları seçecektir.
Solidworks ileri seçim teknikleri

Koşullar bölümü seçim kriterinin olanaklarını tanımlamak için kullanılır. Dizi değerleri için genellikle is (exactly), is not ve contains kullanılır. Sayısal ya da SolidWorks’e özel vasıf (kütle, hacim vb.) değerleri tipik olarak = , not = , > , < , >= , veya <= değerlerini kullanır. Boolean özellikler için (doğru/yanlış) is yes veya is no kriteri sınamak için kullanılır.
Kriteri belirlemeyi tamamladığınız, bunu bir dosyaya kaydedebilir ve sonra tekrar kullanabilirsiniz. Save Criteria (kriter kaydet) ve Load Criteria (kriter yükle) düğmeleri sorgu ismi isteyen bir diyalog kutusu açacaktır. Bu dosya .sqy uzantısına sahiptir ve şu formata sahiptir:“Part is interior detail – SW Special” “is yes” “MakeOrBuy” “=” “Buy”
İleri Göster Sakla, İleri Parça Seçimiyle benzerdir ancak konfigürasyonların tanımlanmasına yardımcı olmak için özel olarak kullanılırlar. Örnek olarak, bir montaj içindeki standart donanımının hiçbirini göstermeyen bir konfigürasyon oluşturmak istiyorsunuz. İleri Parça Seçme bir custom özelliğe bağlı olarak donanımı seçmek için kullanılabilir.

Solidworks dersleri ileri seçim teknikleri

Bu fonksiyonu kullanmanın avantajı seçili montaj parçalarının göster/gizle durumunu direkt olarak değiştirecektir. Kriter tanımı altındaki seçenekler fonksiyonlar arasındaki farkı yattığı yerdir. Bir önceki bölümde kullanılan kriter burada da kullanılabilir.

Sonuç

Bu fonksiyonları hem montaj parçalarını daha akıllıca seçmek için hem de SolidWorks özelliklerine dayalı gereksiz detayları (kütle, hacim gibi) ya da custom özellik değerlerini gizlemek için kullanılacak konfigürasyonların oluşturulmasına yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.

Bu custom özelliklerin kullanımının SolidWorks dosya türleri (parça, montaj ve teknik resim vb.) için neden önemli olduğuna dair bir diğer güzel örnektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.