Plastik Kalıplama Presleri Hakkında Bilgiler

Plastik Kalıplama Presleri Hakkında Bilgiler

Plastik Kalıplama Presleri

El presinin kısımları

Yukarıdaki şekilde ilkel bir el presi gösterilmiştir. Bu tip presler, plâstik şekillendirme işlemlerinin diğer amaçları için de kullanılır. Bunlarda plâstik gereçlerin kalplanması için hiç bir özel tertibat yoktur.

Hidrolik kalıplama presi ve kısımları

Buna karşılık yukarıdaki şekilde gösterilen pres, kullanılma amacına uygun özelliklerle donatılmıştır. Bu presler hidrolik hareketli olup; basınçla sıkıştırma presi olarak yapılmışlardır. Pres masası (1) kayıttık yapan sütunlara (2) durağan olarak bağlanmıştır. (Yükseklik değiştirilebilir) ve baskı plâkası (3) sütun kayıtlar tarafından iletilen köprüye (4) bağlanmıştır. 

Köprü ya pres başlığının (6) sıkıştırma pistonu, yahutta geri hareket silindiri (7) tarafından hareket ettirilir. Presin konstrüksiyonu, köprünün, ağırlığıyla aşağı doğru inmesine ve böylece basma kuvvetinin arttırılmasına yardım edecek şekildedir. Köprünün yukarıya kaldırılması geri hareket silindiriyle sağlanır. Çalışma hareketlerinin tümü, birbirini izleyecek şekilde hidrolik musluklarla sağlanır.

Hidrolik hareketli plastik kalıplama presleri

hidrolik hareketli pres

Yukarıdaki şekilde ise hidrolik hareketli ve yukarıya doğru sıkıştıran bir pres gösterilmiştir. Burada üst kısma yerleştirilmiş bulunan pres başlığı ile alt kısma takılmış olan pres silindi rini (4) iletme sütunu tutar. Sütunlar, presleme sırasında oluşan çekme kuvvetini karşıladığı gibi, iş masası ile birlikte komple olarak pres silindirine doğrusal hareket sağlayan kayıttık da yapar.

Yukarı doğru sıkıştıran yarı otomatik pres

Daha karışıkça bir konstrüksiyon, şekil—36 da gösterilmiştir. Yukarıya doğru sıkıştırma yapan bu pres, yarı otomatik olarak çalışır. İş masası (16) yalnız çalıştırma silindirinin değil; aynı zamanda geri getirme pistonunun (20) etkisi altındadır. 

Kalıbın iki yarı parçası, iş masasına (16) ve duran tabloya (17), aralarındaki uzaklık (12), kalıplanacak parçanın yüksekliğinden daha büyük kalacak şekilde bağlanır. 

Kalıplanmış olan parçanın kalıptan dışarı çıkarılması için pres, hem alttan ve hem de üstten etkileyen iki itici düzeneğiyle donatılmıştır. Bu amaç için durağan tablaya bir hava silindiri (2) takılmıştır. 

Silindirin pistonu, köprünün (1) üzerindeki deliklerde kayan iki sütuna (4) bağlı olan itme tablasına hareket verir. Bu itme tablası üst kalp yarısındaki itici düzeneğiyle (9) bağlantılıdır. Alttaki kalp yarısında (13) da 14 numaralı sütundan hareket alan buna benzer bir düzenek vardır. 

Bu düzenek yalnız iş masası aşağıya indiği zaman işe yarar. 13 Numaralı kalp yarısının geri hareketi yaylarla sağlanır. Ara boşluğun en geniş şe kilde ayarlanması olanağı vardır. Bu ayarlama, üstteki durağan tabla (7) aracıyla yapılır.

Motorla Çalışan plastik kalıplama presleri

motorlu pres tazgahı

Yukarıdaki şekilde Motorla çalışan ve programla ayarlanan pres tezgâhı verilmiştir.Aşağıdaki şekilde ise iç yapısını görebilirsiniz.

motorlu pres tazgahının çalışma sistemi
motorlu pres kısımları

Bu konstrüksiyonda, kendi kendine çalışan ve bir durdurma freniyle donatılmış bulunan mafsallı kollu eksantrik düzenek, elektrik motoruyla çalışır. Presleme hızı ile presleme basıncı, kullanılan plâstik gerece uygun olarak ayarlanabilir. Üretim sırasında geçen zamanın önceden ayarlanması ve bu zaman içinde verilmesi gereken basınç ve hız ayarı otomatik olarak tekrarla nır. iş masasının ortasına yerleştirilmiş bulunan itici, bir kremayer ile veya hidrolik olarak hareket eder.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.