Newton kanunları

Newton kanunları

Newton’un hareket yasaları ,diğer değişle Newton kanunları aşağıdaki gibi tanımlanabilir :

Newton kanunları 1 – Eylemsizlik prensibi

Bir cisme hariçten herhangi bir kuvvet etki yapmadıkça, o cisim eski durumunu korur. Yani cisim, durağan ise durağanlığını, hareket halinde ise düzgün hızla hareketini korur. (Eylemsizlik prensibi).

Eylemsizlik prensibine örnekler verecek olursak

Arabada giderken ani fren yapıldığında vücudumuzun istemsizce ileri doğru atılması da Newton’un eylemsizlik prensibine örnektir. Bu yüzden araçlarda emniyet kemerleri kullanılır.

Mancınık sistemi. Yaydan kurtularak aniden hareketlenen mancınık, bir noktaya geldiğinde engelle karşılaşır ve durur. Haznesindeki taş ise harekete devam etmek ister ve fırlar.

Newton kanunları 2 – Kütle ve ivme arasındaki bağıntı

Bir kuvvet herhangi bir cisme etki yaptığı zaman o cisimde kuvvetin doğrultu ve yönünde bir ivme meydana gelir. Meydana gelen ivmenin değeri, kuvveti ile doğru kütle ile ters orantılıdır.

Newton'un 2.yasası

Newton’un 2.kanunu : itme kuvveti , kütle ve ivme arasındaki bağıntı    F = itme kuvveti (N)    /    m=kütle (kg)     /  a = ivme

Newton kanunları 3 – Etki tepki prensibi

Bir cisim diğer bir cisim üzerinde kuvvet tesiri yapacak olursa ikinci cisim, birinci Cisme eşit değerde ve zıt yönde bir kuvvet doğar.
Bir kuvvet değişik özelliklerdeki cisimleri etkilediği zaman bunların her birinde başka bir hareket meydana getirdiği gibi, aynı cismi etkileyen değişik kuvvetler de bu cisimde değişik hareketler oluşturur.

newton kanunları etki tepki

Bununla beraber Galileo yaptığı deneylerle, Newton’a ait olduğu söylenilen bu prensiplerden ilk iki tanesini bulmuştur.  Ancak, bu bulguları Newton formüle etmiş ve astronomik öngörüleri bu prensiplere dayamakla dinamiğe esaslı bir başlangıç yapmıştır.

Newton’un hareket yasaları,  Isaac Newton yıldızların, hareketlerini inceledikten sonra saptanmıştır. Dolayısıyla, kanunlar yalnız maddesel noktalar için uygulanabilir.

Cismin bütün noktalarını aynı hız ve ivmeye sahip oldukları kabul edildiğinden, Newton kanunları direkt olarak cisimlerin hareketlerine uygulanamazlar. Bununla beraber cisimlerin kümeleşmiş maddesel noktalardan meydana geldiği düşünülerek, bu kanunlar cisimler içinde genişletilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. M m t maske mesafe temizlik dedi ki:

    Newton kanunlarına merakım vardı arastiarayim dedim ve bu siteyi buldum
    Gerçek ten örneklerle açıklamış ve tane tane anlatmissiniz elinize emeğinize saglik teşekkürler