Kesit Alma çeşitleri nelerdir? Kesit alma yöntemleri

Kesit Alma çeşitleri nelerdir? Kesit alma yöntemleri

Bu yazımızda Teknik resimde kesit alma çeşitleri nelerdir. Kesit alma yöntemleri hangileridir. Tam kesit alma,yarım kesit alma, kısmi kesit, döndürülmüş kesit gibi konulara değineceğiz. Kesit alma hakkında temel bilgiler içeren bir başka yazımız için BKNZ: Teknik resimde kesit alma

Kesit Alma çeşitleri

Teknik resimde kesit alma çeşitleri, imalatı yapılacak parçanın durumuna göre değişiklilik gösterir. Bazı parçaların tamamını kesit almak gerekirken (tam kesit), bazı parçaların hem dıştan hem de içten nasıl göründüğünü göstermek isteyebiliriz.(Yarım kesit). Bazen özel durumlarda belli bir bölgeyi kesit halinde göstermemiz gerekebilir. (Kısmi kesit). Bazı durumlarda kesit alma düzlemimiz doğrusal olmayabilir(Kademeli kesit).

Şimdi bütün bu kesit alma yöntemlerine ve nasıl yapıldıklarına bakalım.

Tam Kesit Alma

tam kesit

Eksene paralel ve ortasından ikiye bölme şeklinde düşünülen kesit çeşididir.

Kesit alma çeşitleri tam kesit alma

Tam kesit alma yöntemi, parçanın iç kısımlarını tam olarak anlatır.

tam kesit alma nasıl yapılır

Görünüş çıkarma işlemlerinde iç kısımlarını görünmez (kesik çizgilerle) ifade edilirken, tam kesit alınması ile kesik çizgiler kaldırılarak kalın dolu çizgi ile çizilerek tamamlanır.(yukarıda)

kesit alma yöntemleri tam kesit

Tam kesit alınırken kesit düzlemi her zaman gösterilmeyebilir. Bir parça üzerinde birden fazla kesit varsa kesit düzlemi göstermede fayda vardır. (Yukarıdaki şekil)

tam kesit alma kuralları

Kesit düzleminin arkasında kalan görünmeyen kenarlar varsa çizilmezler. Ancak anlatımda fayda varsa gösterilirler.(Yukarıda)

Yarım Kesit alma

yarım kesit alma

1 / 4 kesit de denir. Parçanın dörtte birini kesme olarak düşünülen kesit çeşididir. Kesit alınan görünüşte parçanın yarısı iç kısmını, yarısı da dış görünüşü anlatır.

kesit alma çeşitleri yarım kesit

Kesik çizgi çizmeye gerek kalmaz. Yarım kesit daima yarı simetrik parçalara uygulanacağı için, kesit düzleminin geçtiği yerleri göstermeye gerek yoktur.

kesit çeşitleri yarım kesit

Bazı durumlarda yarım kesitlerde parçanın içinde ve dışında eksen üzerine denk gelen köşeli kenar ve ayrıtlar olabilir. Bu gibi durumlarda ayrıtlar sürekli kalın çizgilerle çizilir.(Yukarıdaki şekil)

Kısmi Kesit (Bölgesel kesit)

Bölgesel kesit de denir. Yarım kesitten daha az bir bölgenin yarım ya da tam kesitlerini çizmeye gerek kalmadan koparılmış gibi çizilen kesitlerdir.

kesit alma çeşitleri kısmi kesit

Kesiti alınan bölgenin iç kısımlarını anlatır ve parçanın iç yapısı hakkında bilgi verir. Koparılmış gibi kabul edilen bölge sürekli ince serbest el çizgisi ile çizilir.

Kademeli Kesit

Simetrik olmayan parçaları bir görünüşle ifade edebilmek için alınan kesit çeşididir.

kesit alma çeşitleri kademeli kesit

Tam kesitmiş gibi düşünülerek kesit alınır. Kesit dönüş yerleri kalın çizgi ile ifade edilir. Dönüş yerlerine harf yazmaya gerek yoktur.

kesit çeşitleri kademeli kesit

Resimlerin karmaşık olması durumlarında harf yazmada fayda vardır. Böyle kesitlere iki veya daha fazla paralel ya da ardışık düzlem içinde kesit de denilir. Bazı durumlarda parçanın kesit dönüş yerleri 90° olmayabilir.

Döndürülmüş Kesit

Simetrik olmayan açısal biçimli parçaları döndürerek eksene paralel duruma gelinceye kadar döndürülür. Sonra tam kesitmiş gibi düşünülerek kesiti alınır.

Kesit alma çeşitleri döndürülmüş kesit

Döndürme işlemi yapılırken pergel “O” merkeze batırılır. Ayrıt olan bütün köşe ve noktalardan eksene paralel duruma gelinceye kadar döndürülür. Sonra bu eksene getirilmiş noktalardan yeni görünüşe dik ışınlar taşınarak görünüş elde edilir.

kesit alma yöntemleri döndürülmüş kesit örneği

Döndürülmüş kesit örneği (Yukarıda)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.