İNGİLİZ ANAHTARI nasıl yapılır – Discovery belgeseli

İNGİLİZ ANAHTARI nasıl yapılır – Discovery belgeseli

İngiliz Anahtarı nasıl yapılır ?

Makine belgeselleri bölümünde  İngiliz anahtarı nasıl yapılır konusu ile birlikteyiz. Yazımızın sonunda belgeseli izleyebilirsiniz. Video 5,5 dakika sürmektedir. Aşağıda ise belgeselde anlatılanlar ve ekran görüntüleri yer alıyor.

İngiliz anahtarı nasıl yapılır ? konulu belgeseli aşağıdaki kısımdan izleyebilirsiniz.

İngiliz anahtarı nasıl yapılır belgeseli izle

https://www.youtube.com/watch?v=CYxXxMIg9S4
İngiliz anahtarı nasıl yapılır belgeseli

Sızan bir musluk ya da diğer tesisat işleri için ingiliz anahtarı çok önemli bir alettir. Boru anahtarı da denilmektedir. Anahtarın dişleri düz yuvarlak borulara uyumlu tasarlanmıştır.Böylece borular  sıkıca tutulup çevirilebilir. Açma boyutu ayarlanabilir. Bu yüzden hemen her boyuttaki boruya uygundur.

ingiliz anahtarı nasıl yapılır

Bir ingiliz anahtarının yapımı hammaddeleri sağlam bir şekilde eritmekle başlar .Böylece güçlü saplar yapmak için kalıba dökülebilir. Güçlü demir iki ana maddeden oluşur. Ham demir ve parça çelik. Birlikte bükülebilir ,güçlü ve esnek bir demir oluştururlar. Güçlü demiri oluşturabilmek için metal 1150 derece ısıtılan elektrikli bir fırına atılır . Fırın 12 ton erimiş metal alabiliyor . Yani 46 cm uzunluğunda 2300 den fazla ingiliz anahtarı yapabilecek kadar da diyebiliriz .

metali eritme fırın

Fırındaki materyallerin erimesi 45 dakika alıyor . Sonra güçlü demir tutucu bir fırına alınıyor . Bu da 50 tonluk demiri sıcak ve gitmeye hazır halde bekletiyor. Saplar kendileri bir makine tarafından bir yığın zımparanın içinde  bastırılan  poliüretan kalıplar kullanıldığı için güçlü .

metal ergitme fırın pota

Kalıplar hazır  olduğunda 2 tonluk bir kepçe erimiş bir demiri tutma fırınından  kalıplara döken  tanka transfer ediliyor .

Her kalıptan  yapılan  5  ingiliz  anahtarı sapını yapmak için 20 kilo erimiş demir gerekiyor .

ingiliz anahtarı kalıbı boru anahtarı yapımı

Doldurulduktan sonra zımpara kalıpları kırılmadan önce bir soğutma tüneline giriyorlar . Ve saplardaki zımparaları akıtmak için titretme makinesine atılıyorlar.

ingiliz anahtarı yapımı belgeseli kalıp temizleme

Daha sonra sert köşelerle ve kalan zımparalarla ilgileniyorlar. Sonra sapların üzerindeki , kalıplardan kalan bağlantı izleri düzleniyor ve saplar  elektrikli bir boya aletiyle boyanarak bitiriliyor.

İngiliz anahtarı yapımı boyama aşaması

İngiliz anahtarları boyahaneye giderken

Boyanın içindeki yük metale mıknatıs gibi yapışıyor . Çünkü bu su geçirmez mühür demiri sızıntı yapan borulardan koruyor.

ingiliz anahtarı yapımı boyama aşaması

Bu boyama işlemi yapılırken bir taraftan da  sıra ,boruları tutacak olan dişlerin yapımına geliyor . Dişler iki parçada geliyor . Alçak dişler denen ,sapın üst tarafında bulunan düz bir tabaka ,ve kanca dişler denen ters J şeklindeki dişler .

ingiliz anahtarı imalatı dişler

kanca dişler herhangi bir boruya uysun diye ingiliz anahtarının yanındaki dişleri sıkıp açan sapı döndürdüğünüzde alçak dişlerden yukarı aşağı oynuyor . Dişlerdeki çelik ,saptaki demirden daha kuvvetli . Çünkü dişler boruları tutuyor ve tüm işi onlar yapıyor .

ingiliz anahtarı yapımı dişlerin montajı

Dişler kesildikten sonra başka bir makine dişleri kancadaki uzun saplara öğütüyor. Böylece küçük sapı  tutup  yukarı -aşağı anahtarı sıkıştırıp gevşetmek için döndürebiliyorsunuz .

ingiliz anahtarı nasıl yapılır belgeseli

Dişlerin iki tarafı da öğütüldükten sonra çeliği güçlendirmek için  815 derecede bekletiliyor.Böylece dişler çelik boruları tuttuktan sonra yıpranmıyor.

İngiliz anahtarı nasıl yapılır discovery belgeselleri

İngiliz anahtarının son parçası küçük sap. uzun çelik çubukların bir makine tarafından dilimlenmesiyle öğütülüyor. Küçük sapı tutacak olan orta yeri delmek için sekiz dönen dingil gerekiyor. Ve sonra taşıma halkaları dış kenara ekleniyor ki kolayca dönebilsin .

Saplar şekillendikten sonra sap burucusu denen bir alet her sapın içindeki dişi kesiyor.Kanca dişlerin sapındaki dişlerle uyması için  vidalıyor.

İngiliz anahtarı montajı

ingiliz anahtarı yapımı montaj

Montaj aşaması

Tüm parçalar hazır olduğunda ingiliz anahtarları monte ediliyor.Önce alçak dişler çelik  sapın üstüne yerleştiriliyor . Bir makine iğnenin (Perçin) iki ucunu sıkıca kilitlemek için döndürüyor. Sonra kanca dişlerdeki dişler ingiliz  sapa kayıyor ve küçük sapla sağlamlanıyor. Böylece ingiliz anahtarı lavabonuzun altındaki herhangi bir boruyu tutmaya hazır hale geliyor .

Böylece bir ” Nasıl yapılır? ” yazısının da sonuna geldik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Abidin dedi ki:

    Çok faydalı bir site,teşekkür ederim.