Fışkırtma Kalıpları

Fışkırtma Kalıpları

Soğuk kalıplama işlemlerinden en çok kullanılanı, fışkırtma ka­lıplama yöntemidir. Bu yöntemle genellikle, yumuşak malzemelerden silindirik tüp, dikdörtgen veya kare biçimli kap ve benzeri parçalar kalıplanmaktadır.

Fışkırtma kalıbı geriye ileriye fışkırtma

Bu kalıplarla parçaların üretimi geriye veya ileriye doğru fışkırtılarak yapılabilmektedir. Yukarıdaki şekilde geriye ve ileriye doğru fışkırtma yapan iki kalıplama işlemi gösterilmektedir.

Fışkırtma kalıplama işleminde zımba ile dişi kalıp ekseni aynı konumda ayarlanmalıdır. Aksi halde, kalıplanan parçalar simetrik olmayacaktır.

Fışkırtma kalıplarıyla üretilen parçaların bir operasyondaki kesit alanı değişimi ‘% 85’e çıkabiliyorsa, kalıplama işlemi başarılıdır. Normal koşullarda ilk fışkırtma işlemi için yüzde kesit alanı değişimi 60, ikinci veya bitirme fışkırtma işlemi için yüzde kesit alanı değişimi 40 olarak kabul edilir.

malzemenin cinsiBasılma gerilimi kg / mm2
Alüminyum 64-112
Pirinç84-180
Bakır40-112
çelik Ç 101080-264
çelik Ç 102096-320

Fışkırtma kalıplarıyla üretilecek parçalara ait malzemelerin basma gerilimleri yukarıdaki çizelgede verilmiştir. Kalıplama işlemini yapacak pres tezgâhı, fışkırtı­lacak parçanın boyutlarına ve malzemenin cinsine göre seçilmelidir.

fışkırtma kalıbı fışkırtılan parçalar

Fışkırtılan parça et kalınlığı ile yüzde (%) alan azalması oranı arasında bir bağıntı kurulabilir. Artan zımba kuvveti ve buna bağlı olarak fışkırtılan parça et kalınlığı bağıntısı diyagramı Aşağıdaki şekilde gösterilmektedir. Bu diyagrama göre, zımba basıncı arttıkça fışkırtılan parça et kalınlığı azalmaktadır.

zımba basıncı fışkırtılan parça et kalınlığı diyagramı

Fışkırtma kalıplamada, kalıp ve zımba arasında kalan malzeme kalıp ağzından dışarı fışkırır. Fışkıran tüpün dış çapı dişi kalıp delik çapında, iç çapı ise zımba ucu çapındadır.

Kalıplanan parçanın zımba üzerinden kolayca çıkabilmesi için, zımba ucu çapı gövde çapından biraz büyük yapılır. Ayrıca zımba üzerine hareketli sıyırıcı plaka yerleştirilir.

geriye fışkırtılan kalıplama işleminin açık ve kapalı konumu

Yukarıdaki şekilde geriye fışkırtılan kalıplama işleminin açık ve kapalı konumu gösterilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.