Elektro Erozyon (EDM) Tezgahları

Elektro Erozyon (EDM) Tezgahları

Makine Eğitimi web sitemizdeki bu yazıda Elektro erozyon tezgahları (EDM) nedir. Ne işe yarar. Elektro erozyon tezgahının çalışma prensibi nedir gibi bilgileri paylaşacağız. Önce Elektro erozyon tezgahı nedir bir göz atalım:

Elektro Erozyon tezgahı nedir

Elektro erozyon tezgahı, özellikle kalıpçılıkta tercih edilen ve sıkça kullanılan, iş parçasının, üzerine salınım yapan doğru akım verilmiş elektrodlar sayesinde, noktasal kıvılcım atlamaları (arklar) oluşturularak parça üzerinde, elektrodun biçiminde izler yaratılması esasına dayanarak çalışan bir makinedir.

Elektro Erozyon Tezgahlarının Tarihi

Elektro erozyon yönteminin keşfi 1943 yılındadır. 1960’ların sonunda elektronik kontrol sistemlerinin gelişmesi ile bu işlem güvenilir ve hassas bir talaş kaldırma metodu olarak kabul edildi ve elektroerezyon tezgahları üretilmeye başlandı.

1980’li yılların başında yerli firmalar elektro erozyon tezgahını üreterek iç piyasanın ihtiyacını karşılamaya başladılar.Böylece gün geçtikçe imalat sanayinde daha çok kullanılır bir tezgah haline geldi

elektro erozyon (edm)tezgahı
Elektro erozyon tezgahı

Elektro Erozyon Tezgahları Ne işe Yarar

Elektro erozyon tezgahları özellikle kalıpçılıkta çok kullanılır ve kalıpçıların vazgeçilmez tezgahlarındandır.

edm yönteminin kullanım alanları
EDM yöntemiyle üretilmiş bazı parçalar

Elektro Erozyon tezgahları, malzemenin sertliğine ve talaş kaldırılabilirliğine bakılmaksızın üzerine istediğimiz şekli verebildiğimiz, istediğimiz biçimlerde malzemeyi kesebildiğimiz tezgahlardır.

elektro erozyon tezgahının kalıp hazırlamada kullanılması

Bu sebeple özellikle şekillendirilmesi güç olan parçalar, ya da karmaşık şekilli parçaların imalinde sıkça kullanılır. Çalışma süresinin uzunluğu, çok da ekonomik olmayan yapısı sebebiyle seri üretimler yerine daha çok seri üretimlerin gerçekleştirildiği iş kalıplarını hazırlamada tercih edilir.

Elektro Erozyon Tezgahlarının Çalışma Prensibi

Elektroerezyon tezgahında, kontrollü elektrik arklarıyla talaş kaldırılır. Her bir ark iş parçası üzerinde küçük bir çukur meydana getirir. Arkın sürekli dolaşmasıyla şablonun şekli karşı tarafa geçirilir. Klasik tezgahların aksine bu teknikle sertleştirilmiş parçalar ve sert maden uçlar kolaylıkla işlenebilir. Bu özellik, elektro erozyon tezgahlarının uygulama sahasını genişletir.

elektro-erozyon tezgahının çalışma prensibi

 Bir elektro-erozyon tezgahında, ilerleme ve konumlama mekanizması, elektrik akımının elde edil­mesi için bir jeneratör, sirkülasyonlu yı­kama için bir pompa ve filtreli bir depo bulunur. Kumanda genel olarak sayısal denetimle (NC) yapılır.

Jeneratör 20 ila 150 Volt arasında değişen bir doğru akım üretir. Takım elektrodu, iş parçasına küçük bir kıvılcım aralığı kalana kadar yaklaştırılır.

Jeneratörün bağlı bulunduğu kumanda panelinden, impulsların süresi ve impulslar arası bekleme süreleri ayarlanabilir. Buna bağlı olarak Şekil ve ölçü tamlığı, yüzey kalitesi, eroz­yon miktarı gibi faktörler  buradan ayar edilir.

Elektro Erozyon tezgahı ve çalışması

Elektrot ve parça arasında elektriği iletmeyen sıvı, yani dielektrik sıvı bu­lunur. Kıvılcım aralığının en dar yerinde, dielektrik mad­desini elektriksel iletken haline getiren ve kı­vılcım atlamasına yol açan iyonlar ve malzeme tanecikleri toplanır. Bu kısımda malzemenin erimesine ve buharlaşmasına yol açan 2000°C’ye kadar çıkan ısı meydana oluşur.

CNC Elektro Erozyon Tezgahları

Günümüzde Cnc ( Bilgisayar destekli Sayısal Denetimli) tezgahlar, bünyesinde, klasik EDM tezgahlara göre daha gelişmiş özellikler barındırırlar.

cnc elektro erozyon tezgahı

Pek çok gelişmiş Cnc Elektro erozyon tezgahı, tıpkı Cnc dik işleme tezgahlarında olduğu gibi bünyesinde bir magazin barındırır ve  magazine bağlı elektrodlar istenilen sırayla kullanılabilir.

Öncelikle hatasız ve yüksek işleme kalitesi. Derin deliklerin, kör deliklerin, yanal ve geniş alanların rahatlıkla işlenebilmesi. Otomatik İzleme Seviyesi, Kızılötesi alev algılama, derinlik alarmı ve elektriği keserek merkezi noktayı bulma fonksiyonları, zaman tasarrufu sağlayan, daha kullanışlı dielektrik akışkan nozulları. hızlı işleme kaabiliyeti gibi özelliklere sahiptirler.

İlgili Yazılar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.