Deri Koltukların Temizliği. Deri koltuklar Neyle Temizlenir

Deri Koltukların Temizliği. Deri koltuklar Neyle Temizlenir

Arabanızın deri koltukları yepyeniyken şık ve zarif görünebilir, ancak bakımını yapmazsanız eski ve soluk görünecektir. Bu yazıda deri koltukların temizliği nasıl yapılır anlatacağız. Deri koltuklar neyle temizlenir merak edenler için eldeki imkanları kullanarak hazırlanabilen temizlik solusyonları tarifi vereceğiz.

Üreticiler, araba deri koltuklarına (özellikle son on yılda üretilenler), koltukların daha dayanıklı olması ve aşınmaya karşı dayanıklı olmaları için koruyucu kaplamalar ekledi. Bu koltukları düzenli olarak temizlemek, onların daha uzun süre dayanmasını sağlayabilir.

Deri Koltukların Temizliği Hakkında bilmeniz Gerekenler

Koltukların derisi, bej, beyaz veya açık renkli ise her ay ya da ayda iki kez koltuklarınızı temizlemeye çalışın.

deri koltukların temizlenmesi
Deri koltukların temizlenmesinde sert sünger kullanmayın.

Deri koltuk eğer sıvı dökülmesi suretiyle kirlenmişse bezle ya da süngerle sürterek silerseniz sıvının deriye daha fazla işlemesine sebep olursunuz. Fazla sıvıyı üzerine nemli bir bezi bastırarak alın, sürterek silmeyin. 

Temizleme sırasında sert fırça, bulaşık süngeri gibi sert malzemelerden üretilmiş ürünleri kullanmamalısınız.

deri koltukların temizliği kurulama
Fazla su derinin yağlı dokusunu bozar ve çatlatır. Kurulamayı ihmal etmeyin

Deri koltuk temizliği için çok fazla su kullanmayın ve iyice kurulamaya özen gösterin. Deri koltuk temizliğinde bol su kullanmak deriye zarar verir. Deriyi kurutur ve çatlatır. Bu yüzden temizlik sonrasında mutlaka kurulayın.

Ne olduğuna emin olmadığınız temizlik ürünlerini, özellikle deri için uygun olmayan ürünleri kullanmayın. Sadece para kaybı değil, aynı zamanda uzun vadede deri koltuklarınızın elastikiyetini veya gücünü zayıflatabilir.

deri koltuklar neyle silinir
Çamaşır suyu ve deterjanlar deri koltuklarınızı temizleyebilir. Ancak dokularına zarar verebilirler.

Çamaşır suyu, tuz ruhu, bulaşık ve çamaşır deterjanları ile silmeyin. Bunlar derinin ağarmasına ve özelliğini kaybetmesine sebep olurlar.

Şüphe duyduğunuzda, çözümü önce gözle görülemeyen küçük bir alanda test edin. Rengi solduğunda veya leke gördüğünüzde, temizleme solüsyonunu kullanarak devam etmeyin.

Deri Koltukların Temizliği Nasıl Yapılır?

Deri koltuğu yumuşak bir fırça ataşmanı ile temizleyin. Tüm çatlaklardan kiri emdiğinden emin olun, aksi takdirde temizleme solüsyonu ile sildiğinizde toz ve kirler kullandığınız beze yapışabilir.

Deri temizleme sıvısı olarak piyasada bu amaçla hazırlanmış özel solüsyonlar satılır. Ancak dilerseniz siz de evdeki imkanlarınızla deri koltuklarınız için solüsyon hazırlayabilirsiniz. Değişik solüsyon alternatiflerini aşağıdaki kısımda detaylı verdik.

Bu solüsyona yumuşak bir bez (tercihen bir mikrofiber bez) batırın ve kumaşı nemli, tamamen ıslak olmayan şekilde sıkın.

deri koltukların temizliği nasıl yapılır
Deri koltukların temizliğinde sert sünger kullanılmaz. Mikrofiber bez tercih edilir.

Gerektiğinde bezi temizlik solüsyonunda yıkarken, Yukarıdan temizlemeye başlamak ve aşağı doğru çalışmak en iyisidir.

deri koltukların temizliği inatçı kirler nasıl çıkar
İnatçı kirler mevcutsa, deri koltukların temizlenmesi için eskimiş diş fırçalarını kullanabilirsiniz.

İnatçı kirler için yumuşak kıllı bir fırça kullanın ve temizleme solüsyonunuzu kullanarak ovun.

deri koltukların temizliği ve silinmesi
Deri koltukların kurulanması için ısı kaynağı fön makinesi vb kullanmayın.

Deri koltuğu temiz bir havluyla kurulayın. Deriyi kurutması muhtemel olduğundan, bu amaçla bir fön makinesi kullanmayın.

ev yapımı deri koltuk bakımı solusyonu

Kondisyonlama için bir ölçek beyaz sirke ve iki ölçek keten tohumu yağını karıştırın. Yumuşak, temiz bir bez kullanarak, bu karışımı geniş ve dairesel hareketlerle kanepeye uygulayın. Karışımın emilmesi için zaman verin. 10 -12 saat boyunca koltuğa dokunmayın. Gölge bir yerde olsun. En ideali bütün bir gün. 

Ardından temiz bir bezle ovaladığınızda koltuğunuzun parladığını göreceksiniz.

Deri Koltuklar Neyle Temizlenir?

Araç koltuğu olsun mobilya olsun deri koltuklar yapıları itibarı ile rastgele temizleme yöntemleri ile temizlenmemelidir. Yoksa Derinin parlak ve canlı görünümü bozulabilir. Deri çatlayabilir. Peki deri koltuklar neyle temizlenir? Bu konuda piyasada satılan özel bileşimlere başvurabileceğiniz gibi, ev yapımı çözeltilerle de deri koltuklarınızı temizleyip parlatabilirsiniz.

deri koltuklar neyle temizlenir
Çeşitli deri koltuk temizleme ve bakım ürünleri

Deri Koltuk temizleme ürünleri alışverişi için tıklayınız

Sirke Çözeltisi ile Deri Koltukları Temizleme

deri koltukların temizliği için ne kullanılır.
Deri koltukların temizliği nasıl yapılır merak ediyorsanız eldeki imkanlarla deneyebileceğiniz seçenekler mevcut.

Sirkeli su, deri koltuk temizliği için en bilinen yöntemdir. Bir sirke çözeltisi için, bir sprey şişesi alın ve  yarısını beyaz sirke ile doldurun. Kalanına ılık su ekleyin. Eğer varsa bir çay bardağı beyaz sirke ile 2 yemek kaşığı keten tohumu yağı çözeltisi bu çözümü daha etkili hale getirecektir. Hazırladığınız çözeltiyi deri koltukların üzerine püskürtün, ancak yaklaşık 20-25 cm mesafe bırakın. Çözeltiyi iyi bir mikrofiber bez kullanarak hafifçe ovalayın. Daha sonra, durulamak için ılık su püskürtün. Kuruyana kadar silin.

deri koltuk nasıl temizlenir
Deri koltuklarınızın temizlenmesinde sirkeli su işe yarar.

Nemlendirici Sabunla Deri koltuk temizleme

Sirke çözeltisinden ayrı olarak, deri koltuklarınızı nemlendirici bir sabun (Dove gibi) ve suyla temizleyebilirsiniz. Peki Nemlendirici sabunla deri koltukların temizliği nasıl yapılır?

deri koltukların temizlenmesi sabunlu su
Nemlendirici özellikteki sabunlar da deri koltuk temizliğinde işe yarar

 Önce sabunlu suyu köpürtün ve daha sonra tercihen mikrofiber bir bez kullanarak silin. Tüm koltukta kullanmadan önce temizleme solüsyonunu gözle görülmeyen bir noktada test edin.

Gliserinli Suyla Deri koltuk temizliği

deri koltuklar neyle temizlenir gliserinli su
Deri koltuklar neyle temizlenir merak edenler için seçenekler oldukça fazladır.

Deri koltukları temizlemek için bir diğer yöntem de gliserinli sudur. Eczanelerden bulabileceğiniz gliserini, bir miktar suyun içine boşaltın ve mikrofiber bezle ovalayın. İşlem sonrasında tekrar kuru bir bezle üzerinden geçip kurulayın.

Arap Sabunu Su Karışımı ile deri koltuk temizleme

Uygulama için küçük bir kovanın içine bir miktar su koyun ve üzerine Arap sabunu ekleyin.  Sonrasında yumuşak bir bez ile deri koltukların yüzeyini temizleyin ve kuru bir bez ile kurulayın. Bu işlemleri bitirdikten sonra deri temizlik ürünleri de uygulamanız koltukların kullanım ömrünü uzatacak bir etken olacaktır.

Portakal veya Limon Kabuğu ile Deri koltukların temizlenmesi

Sağlığınız için vazgeçilmez olan  portakal ve limonun kabukları da temizlikte işe yarıyor. Portakal ya da limon kabukları deriyi temizlemekle kalmaz, parlaklık da verir. Kabukları deri koltuğun üzerine iyice sürün ve parlayıncaya kadar ovalayın. Kabukların yapacağı lekeler için endişe etmeyin. Bunun için nemli bir bez kullanın.

Badem Yağı ve Vazelin Karışımı ile Deri koltuk temizleme

deri koltukları parlatmak için
Deri koltuğu parlatmak için badem yağı vazelin ikilisi idealdir.

Badem yağı ve vazelin karışımı deri koltukları parlatmak için idealdir. Badem yağı ve vazelini bir kabın içinde karıştırın ve ardından deri koltukların dokusuna nüksedecek şekilde bir bezle ovalayın. Bu yöntem deri koltukları temizlemekle kalmaz aynı zamanda eski parlaklığını da geri getirecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.