Motor neden fazla yağ yakar. Yağ eksiltme sorunu

  • 08 Nisan 2018
  • 11.738 kez görüntülendi.
Motor neden fazla yağ yakar. Yağ eksiltme sorunu

Araç bakımı ve onarımı bölümündeki bu yazımızın konusu motorda yağ eksiltme sorunu ve çözümü olacak. motor neden fazla yağ yakar? Motorun fazla yağ yakmasının sebebi nedir. Nasıl önlenir? konusunu işleyeceğiz.

Motor neden fazla yağ yakar

Aslında burada bahsi geçen konu motorda yağ eksiltme sorunu diye geçer. Ancak sürücüler bu konuyu genellikle yağ yakma (motor yağının yanması) problemi ile karıştırılabilecek şekilde,  motor çok yağ yakıyor diye ifade ederler.

Pek çok sürücünün karşılaştığı bir sorun motorun fazla yağ harcaması. Ve motorun fazla yağ yakması, sadece fazladan motor yağı masrafı anlamına gelmez. Bu sorun, aslında başka birtakım motor aksamı arızalarından kaynaklanır, sorun tespiti ve sorunun çözümü yoluna gidilmezse başka daha büyük arızalara davet çıkarır. Yağ eksiltme sorunu hafife alınırsa motorda yatak sarmaya kadar götürebilir ve bu durum size bakım masrafından daha pahalıya patlar.

Motor neden fazla yağ yakar motor yağının dolaşımı ve eksantrik mil

Motor yağının dolaşımını gösteren şema (yukarıda)

Peki motor neden fazla yağ yakar? Aslında motorda yağ eksilmesi, daha çok LPG’li araçlarda görülür. Motorda yağ sarfiyatı fazla ise bunun değişik sebepleri olabilir. Bunlar genelde motor aksamları ile ilgili sorunlardır.

Motorun fazla yağ yakmasının sebepleri

Motor fazla yağ yakıyor ise ilk yapacağımız şey arıza teşhisi yapmaktır. Genellikle piston ve segmanların aşınmasından kaynaklanan bu sorunla karşılaşıldığında, aşınan bu parçaların daha büyük bir soruna neden olmadan değiştirilmesi gerekir.

Motorda yağ eksiltme sorunu konusunda ilk aklımıza gelen ihtimal motor keçelerinde sızıntı -kaçak olması  ihtimali olmalı. Sorun buysa ucuza halledebilirsiniz.

yağ karteri sızıntısı motorda yağ eksiltme

Karterde yağ kaçağı olması, motorun fazla yağ yakmasının sebepleri arasındadır. Yağ karterinde boşalma tapası gevşek ya da boşalma tapasının contası aşınmış olabilir. Yağ karterinde çatlak veya delik olabilir.

Emme supabının kayıtları ve supap sapları arasındaki boşluk büyümüş olabilir. Bu durum da silindire yağ kaçırmasına ve dolayısıyla motorun fazla yağ yakmasının sebebi olabilir.

Vakum pompası diyaframı delinmiş olabilir. Bu durum, karterden emme manifolduna yağ emilmesine neden olur. Bu sebeple motor çok yağ yakıyor olabilir.

Yağ eksiltme sorunu

motorda yağ eksiltme sorunu silindir kapak contası

Contaların hasar görmesiyle gevşemesi de yağ eksiltme sorununa yol açar. Motor contası (silindir kapak contası) işlevini yerine getiremediğinde yağ, motora karışır. Egzostan siyah veya koyu gri duman çıkar.

piston segmanları motorun yağ eksiltmesi

Piston segmanları aşındığı için pistonlardan yağ kaçırıyor olabilir. Kurum yapmış segmanlar da yağ eksiltme problemine neden olabilir.

Motor çalışırken egzoztan mavi duman çıkıyorsa bu durum, genellikle segmanların yağ kaçırdığına işaret eder. Bazen segmanlar yuvalarına mumlaşma sebebiyle sıkışabilir Bu tip durumlarda, depoya uygun solvent (eritici) koyarak segmanlar motor açılmadan serbest hale getirilebilir.

Piston ve silindirler kontrol edilmelidir.Piston ve silindirlerde meydana gelebilecek bir aşınma, yağ sızıntısına ve yağ sızıntısına bağlı olarak fazla yağ sarfiyatına sebep olabilir.

 

Silindir gövdesi, kapak cıvatalarının fazla sıkılmasıyla çarpılmış olabilir.

eksantrik mil dişlileri motor neden fazla yağ yakar

Eksantrik mili dişlilerinin kapak contası bozuk ya da civataları gevşek olduğundan yağ kaçırıyor olabilir.

motor eksantrik mil motorun fazla yağ yakmasının sebebi

eksantrik milin kapak sökülmüşken yukarıdan görünüşü (üstte)

Motorda yağ eksiltme sorununun sebebi supap kapağı olabilir. Bağlantı cıvatalarının gevşektir, contası bozuk veya yerine iyi takılmamıştır, veya kenarları eğilmiştir. Bu yüzden yağ kaçağı vardır.

Ana ve biyel yatakları fazla aşınmışsa, bu durum, fazla miktarda yağın silindir duvarlarına sıçramasına sebep olur.  Bu durumda da motor fazla yağ harcıyor olabilir.

Yağ basınç kontrol supabının arızalı veya tıkanmış oluşu sebebiyle yağlama yağının basıncı çok yükselmiş olabilir. Bu durum da motorda yağ eksiltme problemi yaratabilir.

Piston pimleri basınçlı olarak yağlanıyorsa, pimin gevşek olması silindire yağ geçişini çoğaltmaktadır.

Motorda kullanılması gerekenden çok ince yağ konulmuş olabilir. Ya da kalitesiz bir motor yağı kullanılmıştır. Soğuk havada uygun kalınlıkta olan kalitesiz yağ, motor ısındığı zaman çok inceliyordur. Bu sebeple de motorun yağı eksiliyor olabilir.
Bu konuda ayrıntılı bilgi için BKNZ: Motor yağı seçimi nasıl yapılır

BU YAZIYLA İLGİLİ KONULAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ